Według raportu firmy audytorskiej Ernst&Young (EY) większość dużych podmiotów prawnych wierzy w potencjał blockchain, tokenizacji i kryptowalut, dzięki czemu jesteśmy gotowi inwestować pieniądze w aktywa cyfrowe.
Analitycy EY przeprowadzili ankietę wśród 277 dyrektorów operacyjnych i dyrektorów generalnych z USA, Europy, regionu Azji i Pacyfiku, Kanady i Ameryki Łacińskiej, aby zrozumieć ich wizję zasobów cyfrowych i oczekiwania dotyczące tokenizacji. Do inwestorów instytucjonalnych zaliczały się biura rodzinne, doradcy inwestycyjni i zarządzający aktywami, tradycyjne fundusze hedgingowe i fundusze emerytalne.
Ankietę przeprowadzono na początku marca, po wprowadzeniu funduszy notowanych na giełdzie Bitcoin ( ETF-y). W badaniu wzięły udział zarówno firmy, które zainwestowały już w aktywa cyfrowe lub produkty z nimi powiązane (fundusze kryptograficzne i instrumenty pochodne kryptowalut), jak i firmy nieposiadające doświadczenia w tego typu inwestycjach.
94% respondentów wierzy w długoterminową wartość blockchain i kryptowalut, a 67% zainwestowało już w aktywa cyfrowe. 42% uczestników badania zwiększyło swoje inwestycje w kryptowaluty i powiązane produkty już w 2023 r., a 55% planuje zwiększyć swoje inwestycje w kryptowaluty w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat. 68% dużych podmiotów korporacyjnych inwestuje lub planuje inwestować w Bitcoin ETP, a 62% woli uzyskać dostęp do kryptowalut za pośrednictwem zarejestrowanego funduszu.
Połowa respondentów jest zainteresowana inwestowaniem w tokenizowane aktywa, a 31% planuje rozpocząć inwestowanie w tym lub przyszłym roku. Jednocześnie 44% respondentów wyraziło zainteresowanie tokenizacją własnych aktywów, z czego 22% planuje rozpocząć tokenizację w latach 2024-2025. 37% inwestorów przeznaczyło już środki na zakup kryptowaluty, choć ich plany coraz bardziej skłaniają się ku inwestowaniu w fundusze kryptowalutowe. Ponad 90% instytucji optymistycznie ocenia długoterminową wartość kryptowalut, a ponad 80% respondentów uważa kryptowaluty za kluczowe narzędzie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Duzi inwestorzy wolą inwestować w BTC (98%) i ETH (75%), na trzecim miejscu znajduje się kryptowaluta SOL (24%), a za nią XRP (18%). Badacze zauważyli, że XRP staje się coraz bardziej popularnym aktywem wśród instytucji pomimo pozwu pomiędzy Ripple a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
W marcu dyrektor generalny RocketFuel Blockchain, Peter Jensen, powiedział, że duże firmy coraz częściej używają monet typu stablecoin do dokonywania międzynarodowych płatności i rozliczeń, ponieważ transakcje za pomocą monet typu stablecoin są znacznie szybsze i tańsze.
Источник: bits.media