Projekt będzie realizowany w dwóch etapach, a na koniec paszport weterynaryjny zwierząt zostanie wyświetlony w „Akcjach” właścicieli.
Zdjęcie poglądowe
Od początku jesieni rozpocznie się rejestracja zwierząt domowych na Ukrainie.
Jak podała służba prasowa Gabinetu Ministrów, projekt realizowany jest w dwóch etapach.
W pierwszym etapie, który rozpocznie się jesienią br., uruchomiony zostanie Jednolity Państwowy Rejestr Zwierząt Domowych i otwarta zostanie rejestracja dla właścicieli zwierząt, która odbędzie się podczas wizyty u lekarza weterynarii. Usługa będzie świadczona bezpłatnie przez państwowych i licencjonowanych prywatnych lekarzy weterynarii, którzy zostali uczestnikami Projektu i mają dostęp do Rejestru (listę takich lekarzy na terenie całej Ukrainy można zobaczyć na mapie klinik weterynaryjnych w serwisie pet.gov. portalu).
W drugim etapie, gdy rejestracja zwierząt domowych stanie się powszechna, a Rejestr będzie dostatecznie zapełniony, zespół projektowy wdroży wyświetlanie paszportów weterynaryjnych zarejestrowanych zwierząt w aplikacji Akcja.
Z czasem planowane jest włączenie projektu do Jednolitego Rejestru Państwowego z międzynarodowymi bazami danych zwierząt domowych, w szczególności z Europetnetem. Inicjatywę poparły międzynarodowe i ukraińskie organizacje ochrony zwierząt oraz środowisko weterynaryjne. Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt (IFAW) przekazał specjalny grant, w ramach którego prawie 7 000 kotów i psów zostało swobodnie wszczepionych mikroczipom oraz zaszczepionych przeciwko wściekliźnie i innym chorobom, a 20 lekarzy weterynarii przetestowało Rejestr w praktyce.
Po przetworzeniu wyników badań uruchomienie Jednolitego Państwowego Rejestru Zwierząt Domowych zostanie ogłoszone na stronach internetowych agencji rządowych inicjujących Projekt oraz w mediach.
- To inicjatywę omawiano już w grudniu ubiegłego roku. Następnie Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie uruchomienia projektu wprowadzenia identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych.
- Na początku listopada tego samego roku rząd nakazał utworzenie Jednolitego Państwowego Rejestru Zwierząt Zwierzęta. Zgłoszono, że będzie zawierał informacje o liczbie zwierząt i ich lokalizacji, opis zwierzęcia, obecność szczepień i sterylizacji, dane identyfikacyjne, dane z paszportu weterynaryjnego oraz informacje o właścicielu/posiadaczu. ul>