Holenderscy naukowcy ukończyli zakrojone na szeroką skalę badanie, w którym wzięło udział około trzech tysięcy mężczyzn. Przez 32 lata uważnie monitorowali stan zdrowia uczestników, próbując określić potencjalne ryzyko związane ze spożywaniem słodkiej herbaty.
Informację tę podaje URA-Inform w powiązaniu z TSN.
>
To badanie jest ważne, ponieważ długoterminowa praca obserwacyjna pozwoliła nam wyciągnąć świadome wnioski na temat wpływu cukru w herbacie na zdrowie.
Metodologia badań
Uczestnikami badania była grupa mężczyzn o różnym stylu życia i nawykach żywieniowych. Tak zróżnicowany skład umożliwił naukowcom uwzględnienie wielu czynników wpływających na stan zdrowia, w tym całkowitego spożycia cukru, aktywności i innych aspektów codziennej diety. Główną uwagę poświęcono wpływowi słodkiej herbaty, jako jednego z najpopularniejszych napojów.
Wnioski i zalecenia
< p>Wyniki badania wykazały, że sama słodka herbata nie jest czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju poważnych chorób. Naukowcy zauważyli jednak, że nadmierne spożycie cukru w jakiejkolwiek postaci jest szkodliwe dla zdrowia. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie cukru nie powinno przekraczać 25 gramów.
Na podstawie uzyskanych danych naukowcy określili optymalną ilość cukru, jaką można dodać do herbaty żeby nie szkodzić zdrowiu. Według ich ustaleń dopuszczalna dawka to 5 gramów cukru na filiżankę herbaty, co odpowiada jednej łyżeczce do herbaty. Ilość ta nie ma istotnego wpływu na całkowite spożycie cukru i można ją uwzględnić w zbilansowanej diecie.
Pojawiła się także informacja, dlaczego kucharze smażą ryż przed gotowaniem.