Śmierć w wieku 117 lat najstarszej kobiety świata, Marii Brañas Morera, ponownie zwróciła uwagę na tajemnice długowieczności. Sama Morera wierzyła, że swoje długie życie zawdzięcza „porządkowi, spokojowi, dobrym relacjom z rodziną i przyjaciółmi, bliskości natury, stabilności emocjonalnej, brakowi zmartwień i żalów oraz unikaniu toksycznych ludzi”. Naukowcy przestrzegają jednak, aby nie kierować się bezpośrednio takimi radami.
Donosi URA-Inform, powołując się na The Guardian.
Profesor biogerontologii z Uniwersytetu w Brighton Richard Faragher wyjaśnia, że naukowe wyjaśnienia długowieczności są wciąż przedmiotem debaty. Istnieją dwie główne teorie. Po pierwsze, ludzie długo żyjący po prostu mają szczęście i ich styl życia niekoniecznie jest czynnikiem decydującym o ich długowieczności.
„To, że ktoś przeżył wypalanie 60 papierosów dziennie, nie oznacza, że palenie jest korzystne” – zauważa Faragher.
Druga teoria głosi, że stulatkowie mają szczególne cechy genetyczne, które pozwalają im żyć dłużej. Zatem długowieczność może mieć więcej wspólnego z genetyką niż ze stylem życia.
Faragher podsumowuje:
„Nigdy nie słuchaj porad dotyczących zdrowia i stylu życia od osób, które ukończyły 100 lat. Tacy ludzie często nie ćwiczą, ich dieta może być niezdrowa, a niektórzy nawet palą.”
Dyrektor Międzynarodowego Centrum Długowieczności, David Sinclair, podkreśla, że na poziomie populacji głównymi czynnikami wpływającymi na wydłużenie życia oczekiwana jest poprawa opieki zdrowotnej, higieny, wprowadzenie szczepień i dostęp do czystej wody. Przestrzega jednak, że długie życie nie zawsze przynosi szczęście, gdyż osoby o długich wątrobach często borykają się z samotnością i innymi trudnościami.
Pisaliśmy też o tym, jakich potraw unikać podczas śniadania.