Badanie wykazało, że regularny i dobry seks w wieku od 62 do 74 lat pomaga zachować zdrowie mózgu po pięciu latach.
Wyniki badania przedstawiono w Daily Mail, dodając, że w wieku od 75 do 90 lat seks powinien być obecny dla zdrowia mózgu, a nie dobrze, ale regularnie.
W badaniu wzięło udział 1683 osoby w wieku 62 lat i starsze. Naukowcy z Hope College w stanie Michigan w USA ustalili wyniki poznawcze, łącząc ocenę sześciu kluczowych obszarów mózgu, w tym uwagi, pamięci i umiejętności wzrokowo-przestrzennych. Według nich wyniki wynikały z korzyści, jakie zapewnia dobry seks w łagodzeniu stresu, a także uwalnianiu hormonu przyjemności (dopaminy).
W artykule badawczym wskazano, że to właśnie stres zapobiega neuronezie (nowemu tworzeniu się neuronów) w hipokampie (obszarze mózgu związanym z pamięcią). Jeśli osoby starsze po 60. roku życia będą aktywne seksualnie i będą czerpać z tego przyjemność, odczują redukcję stresu, co z kolei może chronić neurogenezę. W końcu życie seksualne wiąże się z orgazmem, a orgazm powoduje napływ pamięci.
Zespół badaczy odkrył także, że grupa starszych osób (w wieku od 75 do 90 lat), które miały jakąkolwiek aktywność seksualną (niekoniecznie pełnoprawny) stosunek seksualny, a nawet orgazm) przynajmniej raz w tygodniu, uzyskała najwyższe wyniki w testach poznawczych u osób, które w ciągu ostatniego roku nie uprawiały seksu. Jednocześnie wielkość efektu była przez naukowców porównywalna z przewagą kształcenia długoterminowego, czyli studiowania na uniwersytecie, z nieukończeniem szkoły średniej.
Naukowcy opublikowali swoje badanie w czasopiśmie „Naukowcy” czasopiśmie naukowym Journal of Sex Research, w którym zauważyli, że częstotliwość stosunków seksualnych w starszym wieku może pomóc w utrzymaniu zdrowia poznawczego, ponieważ jest to forma aktywności fizycznej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ osoby starsze często prowadzą siedzący tryb życia.