Site icon GEO Polityka

Niedobór witaminy D u kobiet i mężczyzn: główne objawy

Jakie są objawy niedoboru witaminy słonecznej u kobiet, mężczyzn

Do czego służy witamina D?

Witamina D bierze udział w wielu ważnych procesach zachodzących w naszym organizmie, co tłumaczy się w szczególności jej podwójną rolą: zarówno witaminy, jak i witaminy hormon. Głównym zadaniem tej witaminy jest zwiększenie stężenia wapnia i fosforu we krwi, utrzymanie zdrowych kości, zębów i mięśni. Witamina wzmacnia zdrowie układu odpornościowego i nerwowego, chroni naczynia krwionośne i reguluje procesy rozrodcze.

Niedobór witaminy D ma negatywny wpływ na zdrowie. Jego niedobór zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera, chorób autoimmunologicznych i niektórych typów nowotworów.

Fińscy badacze odkryli, że hipowitaminoza D jest powiązana z zapaleniem przyzębia, a szereg innych badań wykazało, że witamina D może odgrywać ważną rolę w leczeniu nadciśnienia, gdyż nawet krótkotrwały niedobór tego hormonu może bezpośrednio zwiększać ciśnienie krwi.< /p>

Naukowcy zidentyfikowali związek między depresją a niedoborem witaminy I wynika z faktu, że pierwiastek ten wspomaga produkcję serotoniny, „hormonu szczęścia” w naszym mózgu, który jest odpowiedzialny za dobry nastrój.< /p>

Główne objawy niedoboru witaminy D u mężczyzn i kobiet

Objawy mogą być subtelne we wczesnym stadium hipowitaminozy i można je łatwo zignorować. Należy zwrócić uwagę na:

Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę we wspieraniu zdrowia kobiet. Brak witaminy D może mieć szczególnie negatywny wpływ na samopoczucie kobiet w czasie ciąży, laktacji i menopauzy. Niedobór witaminy D może następnie wywołać rozwój osteoporozy u kobiety.

Objawy niedoboru witaminy D u kobiet są następujące:

Niedobór witaminy D trudno określić wyłącznie na podstawie objawów, ponieważ często nie są one bardzo wyraźne i mogą być oznaki warunków chodzenia. Dlatego lekarze zalecają wykonywanie przynajmniej 2 razy w roku odpowiedniego badania krwi, aby określić jego dokładny poziom w organizmie.

tsn.ua

Exit mobile version