Gabinet Ministrów dokonał zmian w Procedurze mobilizacji personelu wojskowego opiekującego się lub przetrzymującego osoby chore lub niepełnosprawne. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Polityki Społecznej.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
W szczególności rząd dokonał przeglądu dokumentów potwierdzających prawo do odroczenia w przypadku osób sprawujących lub zapewniających stałą opiekę bliskim i znajomym. Rozróżnia się teraz te dwie kategorie osób i pakiety dokumentów potwierdzających fakt alimentów lub opieki.
Dodatkowo osoby odpowiedzialne za służbę wojskową, które opiekują się chorą żoną/mężem, dzieckiem i/lub ich ojciec/matka nie musi już podawać we wniosku do TCC informacji o nieobecności innych pełnosprawnych członków rodziny, a także składać dokumentów potwierdzających niemożność sprawowania opieki nad pozostałymi członkami rodziny.
Informacje takie odnotowują jedynie ci, którzy odbywają służbę wojskową i opiekują się chorymi rodzicami żony. TCC sprawdzi to według rejestrów państwowych.
Również osoby odbywające służbę wojskową, których rodzice są niepełnosprawni w I lub II grupie, nie muszą już potwierdzać faktu sprawowania opieki. Rzeczywiście, zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem, dorosłe dzieci, których rodzice są niepełnosprawni z I lub II grupą niepełnosprawności, mają obowiązek ich wspierania i mają prawo do odroczenia.
Dokument ten zmienia mechanizm uzyskiwania ustawy o ustanowienia opieki stałej, reguluje tryb i termin jej wydania.
W szczególności obecnie, aby przygotować ustawę o stwierdzeniu faktu sprawowania stałej opieki, osoba odpowiedzialna za służbę wojskową nie musi już udawać się do TCC i SP.
Ustawę można uzyskać poprzez składanie wniosków za pomocą dowolnej formy do organów samorządu terytorialnego (wiejskiego, powiatowego, miejskiego, rady powiatowej w mieście) i powiatowych organów administracji państwowej. Po złożeniu wniosku organ samorządu terytorialnego ma obowiązek go rozpatrzyć w terminie 10 dni kalendarzowych.
Zmiany wprowadzono także w ustawie o stwierdzeniu faktu sprawowania stałej opieki. Ponadto z paragrafu 61 Procedury usunięto wymóg sporządzania aktu stwierdzającego fakt sprawowania opieki nad osobami pobierającymi już zasiłek lub odszkodowanie za opiekę. Wystarczy, że przedstawią dokumenty TCC i SP.
Teraz ustawa o stwierdzeniu faktu sprawowania stałej opieki nie stwierdza braku innych członków rodziny mogących sprawować stałą opiekę i nie potwierdza braku możliwości z nich zapewnia taką opiekę.
< ul class="news-chips">