Komisja Europejska ponownie wprowadziła kontyngenty taryfowe na ukraiński miód w związku z przekroczeniem wolumenu bezcłowego importu miodu w ramach ustalonego limitu. O tym informuje Euractiv.
► Przeczytaj stronę „Ministerstwo of Finance” na Facebooku: główne aktualności finansowe< /i>
Maksymalny wolumen importu miodu na cały rok 2024 wynosi 44,417 tys. ton, co odpowiada średniemu wolumenowi z drugiej połowy 2021 do 2023 roku . Jednak według Komisji Europejskiej import miodu z Ukrainy już przekracza te wielkości.
Od 21 sierpnia ukraiński miód importowany przez kraje UE objęty jest kontyngentami taryfowymi Pogłębionej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA) ) między Ukrainą a UE od 2016 r.
Departament dodał, że od 1 stycznia 2025 r. do czerwca 2025 r. na miód będzie obowiązywał nowy kontyngent taryfowy w wysokości 18,51 tys. ton.
Wytwarzanie decyzją o przedłużeniu preferencyjnego systemu importu towarów rolnych z Ukrainy w czerwcu UE zapewniła maksymalne wolumeny bezcłowego importu siedmiu „wrażliwych” produktów: jaj, drobiu, cukru, owsa, kukurydzy, zbóż i miodu.< /p>
Dzisiaj mięso drobiowe i kukurydza to jedyne „wrażliwe” produkty, które nie przekroczyły ustalonego limitu, ale nie jest daleko od tego.
Przypomnijmy
„Ministerstwo Finansów” napisało, że Ukraina zajmuje czwarte miejsce wśród światowych eksporterów miodu.