Kraje obszaru poradzieckiego w dalszym ciągu dołączają do sankcji finansowych wobec Rosji w obawie przed podjęciem wtórnych środków przez Departament Skarbu USA. Pisze o tym „Times moskiewski”.
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe< /i>
Co wiadomo
19 sierpnia kirgiski MBank – czwarty pod względem aktywów w kraju – ogłosił, że wstrzymuje wszelkie przelewy pieniężne do rosyjskich banków – zarówno wychodzące, jak i przychodzące. Decyzja została podjęta „na czas nieokreślony” i będzie dotyczyć m.in. Sbierbanku, Tinkoff i MTS Bank, które zostały objęte sankcjami – podała w komunikacie instytucja kredytowa.
Przelewy przychodzące do MBanku będą przeprowadzono „za pośrednictwem banków nieobjętych sankcjami, według danych rubla” – podkreśliła służba prasowa instytucji kredytowej.
Wcześniej MBank, a także 8 innych banków w Kirgistanie, ograniczały współpracę z rosyjskimi pieniędzmi systemy transferowe. Decyzja ta została podjęta dzień po nałożeniu przez Stany Zjednoczone sankcji na Moskiewską Giełdę i jej kluczowe struktury rozliczeniowe – Krajowe Centrum Rozliczeniowe i Krajowy Depozyt Rozliczeniowy.
W kwietniu banki w Kirgistanie zaprzestały obsługi rosyjskich kart „Mir” “, operator, który pod koniec lutego został objęty blokującymi amerykańskimi sankcjami.
Lokalny ogólnopolski system płatniczy Elkart ogłosił zaprzestanie płatności poprzez Mir. Rosyjskimi kartami, które zaczęto wydawać wkrótce po aneksji Krymu, nie można już używać do płacenia w punktach sprzedaży detalicznej w Kirgistanie, dokonywania transakcji w bankomatach ani przelewów z karty na kartę.
- Banki