Badanie zostanie przeprowadzone w przypadku organizacji religijnych podejrzanych o współpracę z Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Jeżeli pojawią się oznaki współpracy z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, zostanie złożona decyzja o zakończeniu działalności. Można ją jednak zaskarżyć do sądu.
Rusłan Stefanczuk
Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłana Lenty, co zgodnie z ustawą nr 8371 Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (ROC) na Ukrainie zostanie natychmiast zdelegalizowane. Jednocześnie ukraińskie organizacje religijne podejrzane o współpracę z Rosyjską Cerkwią Prawosławną będą miały 9 miesięcy na zerwanie stosunków z Moskwą, podaje RBC-Ukraine.
„Rosyjski Kościół na Ukrainie będzie zakazany. To jasny przepis, zawarty w trzecim artykule tej ustawy” – powiedział Stefanczuk.
Dodał, że te organizacje religijne, które istnieją na Ukrainie i na Ukrainie. w przypadku podejrzenia ich zostanie przeprowadzone badanie pod kątem powiązań lub współpracy z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.
„To eksperci zajmujący się tymi sprawami powiedzą, czy istnieją oznaki przynależności ” – podkreślił Przewodniczący Rady Najwyższej.
Jeżeli takie znaki wystąpią, zostanie podjęta decyzja o zakończeniu działalności takich organizacji. Można się jednak od niej odwołać do sądu.
Rada Kościołów poparła zakaz UOC (MP) na Ukrainie
< p>Według Stefanczuka wszystkie kroki i niuanse są określone, aby zapewnić porządek konstytucyjny w państwie z punktu widzenia stosunków religijnych i wykluczyć niesłuszne prześladowanie pewnych rzeczy oraz dać szansę tym kościołom, które chcą odłączyć się od Moskwy i zrobić to zgodnie z prawem kanonicznym.
Jak zauważył Przewodniczący Rady Najwyższej, organizacje religijne będą miały określony czas, w którym będą mogły dokonać szeregu czynności wskazujących, że nie mają już przynależności ani związku z Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Wtedy zostanie rozstrzygnięta kwestia zakończenia lub niezakończenia ich działalności.
„Wyliczyliśmy, że wejście ustawy w życie zajmie około miesiąca, opracowanie przez Radę Ministrów ram regulacyjnych 3 miesiące, a potem cały szereg wdrożeń, czyli po 9 miesiącach do jakich organizacji prawo będzie obowiązywać, mogą zostać uznane w sądzie zaprzestali swojej działalności” – podsumował Stefanczuk.
Ustawa zakazująca UPC-MP na Ukrainie
- Rada Najwyższa przyjęła tę ustawę w pierwsze czytanie 19 października 2023 r.
- 23 lipca 2024 r. grupa posłów ludowych zablokowała podium na posiedzeniu plenarnym, żądając umieszczenia tego projektu ustawy w porządku obrad i rozpatrzenia go w drugim czytaniu . Żądanie posłów ludowych nie zostało spełnione, w związku z czym posiedzenie odroczono na kilka tygodni.
- W tej chwili posłowie mieli dyskutować nad kompromisowym rozwiązaniem przyjęcia tej ustawy. Więcej w materiale „Personel, kościół, podatki W przerwie do jesieni” na LB.ua. >
- Irina Geraszczenko poinformowała, że liderzy ugrupowań parlamentarnych zgodzili się na przyjęcie w przyszłym tygodniu zakazu UKP (MP).
- Komisja Polityki Humanitarnej i Informacyjnej poparła poprawki do ostatecznej wersji projektu ustawy w sprawie zakazu UPC (MP).
- Komisja Polityki Humanitarnej i Informacyjnej poparła poprawki do ostatecznej wersji projektu ustawy o zakazie UOC (MP).
li> >