Według nowego prawa, za ponowne zagospodarowanie budynków „Chruszczówki” w celu rozbiórki, ludzie otrzymają tyle metrów kwadratowych, ile mieli w „Chruszczówce”. Ministerstwu Finansów poinformowała o tym Elena Szulak, przewodnicząca odpowiedniej komisji parlamentarnej Rady Najwyższej.
► Przeczytaj „Ministerstwo Finansów” na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
W tym przypadku współczynniki zostaną podane, jeżeli np. osobie, która mieszkała w „Chruszczowie” w centrum, nowe mieszkanie zostanie przydzielone w innym rejonie.
Mechanizm ten funkcjonuje w ramach Programu Odbudowy. Koszt mieszkania w ramach rekompensaty wynosi 36 422 hrywien za metr kwadratowy i kilka współczynników dostosowujących ten koszt.
„Planujemy ustalić te współczynniki na poziomie legislacyjnym, aby nie było nadużyć” – zauważył Shulyak .
Ustawa stanowi, że właścicielom domów w domach podlegających przebudowie zapewnia się „mieszkania o jednakowej wielkości i liczbie pokoi, niezależnie od liczby zameldowanych osób”.
Co więcej, jeśli deweloper powiększy powierzchnię nowego mieszkania bez uprzedniego omówienia tego z właścicielem, nie może on żądać od tej osoby dodatkowej opłaty za „dodatkowe” metry kwadratowe. Oprócz tego projekt przewiduje możliwość takiej dopłaty według wartości rynkowej za zgodą stron.
Przypomnijmy
Możliwości rozwiązania problemów zniszczonych zasobów mieszkaniowych pojawiły się w Ukraina więcej niż raz. O renowacji starych zasobów mieszkaniowych po raz pierwszy zaczęto mówić w 2006 roku.
Od tego czasu powstało wiele projektów obejmujących odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych. Żaden z nich nie dostał jednak zielonego światła. Za każdym razem przeszkodą stawały się pieniądze: nie było jasne, na czyj koszt wyremontować stare budynki.
Teraz wydaje się, że historia ze starymi domami dobiega końca. Według Szułaka projekt ustawy o kompleksowej przebudowie terenów dawnego zasobu mieszkaniowego jest przygotowywany do drugiego czytania i może trafić na salę obrad jeszcze w tym roku. W pierwszym czytaniu dokument został przyjęty jeszcze w 2022 roku.