Nie oczekuje się jeszcze żadnych zmian.
< p>Nie będzie zmian w płatnościach dla przesiedleńców wewnętrznych: pomoc otrzymają zarówno ci, którym została automatycznie przyznana, jak i ci, którzy złożyli wniosek o jej przedłużenie.
pisze Ukrinform w tej sprawie.
Wicepremier – Minister ds. Reintegracji Terytoriów Czasowo Okupowanych Irina Vereshchuk zapewniła, że od 1 września osoby, które wcześniej do nich przysługiwały, nadal będą otrzymywać świadczenia. Nie przewiduje się żadnych zmian, także w przypadku uczniów.
„Zwracają się do mnie osoby spośród osób wewnętrznie przesiedlonych, które skarżą się, że niektórzy przedstawiciele władz lokalnych grożą pozbawieniem ich świadczeń, jeśli ich dzieci od 1 września nie będą uczyć się offline. To nieprawda, nikt nie ma prawa pozbawiać ich możliwości płatności tylko dlatego, że dzieci nie będą uczyć się w trybie stacjonarnym” – powiedziała.
Obecnie 1,5 miliona Ukraińców otrzymuje świadczenia dla przesiedleńców.
Jeśli średni miesięczny dochód na członka rodziny wynosi mniej niż 9444 hrywien, płatności można przekazywać następującym kategoriom:
- osoby opiekujące się dzieckiem do lat trzech lub dzieckiem wymagającym opieki do lat sześciu lat
- rodziny z dziećmi do 18. roku życia i/lub do 23. roku życia, studiującymi w trybie stacjonarnym lub dualnym w szkołach zawodowych (zawodowych), wyższych zawodowych i wyższych
- osobach świadczących usługi społeczne w niezawodowo
- studenci ubiegający się samodzielnie, do 23. roku życia
- osoby z III grupą niepełnosprawności
- rodziny emerytów i rencistów
Osoby powyżej 55. roku życia również kwalifikują się do automatycznego przedłużenia płatności.
Płatności dla osób wewnętrznie przesiedlonych mogą zostać zakończone po dwóch miesiącach od przeniesienia pomocy, jeśli osoby nie pracują, nie opiekują się dziećmi lub osoby niepełnosprawne nie podejmą kroków w celu znalezienia zatrudnienia.
Wcześniej informowano, że w Polsce pogarsza się stosunek do uchodźców z Ukrainy. W szczególności 61% Polaków pragnie powrotu imigrantów do domu po wojnie, podczas gdy tylko 17% respondentów jest gotowych przyjąć Ukraińców z możliwością przesiedlenia.