Sąd Pierwszej Instancji w Dubaju uznał wypłatę wynagrodzeń w postaci aktywów cyfrowych za legalną. Decyzja ta została podjęta po rozpatrzeniu reklamacji pracownika jednej z lokalnych firm, który zarzucił byłemu pracodawcy brak wypłaty części wynagrodzenia w tokenach EcoWatt (EWT) – pisze Cointelegraph.
< img title="W Dubaju sąd uznał legalną wypłatę wynagrodzeń w kryptowalutach " src="/wp-content/uploads/2024/08/21afbd889bac0f93ab7d9f00003ddf71.jpg" alt="W Dubaju sąd uznał za legalną wypłatę wynagrodzeń w kryptowalutach” />
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Co wiadomo
Z dostępnych informacji wynika, że pomiędzy spółką a byłym pracownikiem została zawarta umowa o pracę. W ramach dokumentu część miesięcznych opłat należna była specjaliście w wysokości 5250 EWT. Pracownik pozwał firmę, ponieważ przez sześć miesięcy zalegała z pensjami w kryptowalutach.
W 2023 r. sąd uznał już wliczanie żetonów do wynagrodzeń. Wtedy jednak władze nie były w stanie zapewnić należytej zapłaty ze względu na brak konkretnej metody wyceny kryptowaluty w fiducjarach.
Teraz sędzia orzekł, że firma jest zobowiązana spłacić dług wobec były pracownik rzeczowy. Inaczej mówiąc, musi zapłacić kryptowalutę zgodnie z umową o pracę, bez przeliczania jej na fiat.
„Ta decyzja odzwierciedla szersze uznanie kryptowaluty w umowach o pracę i podkreśla uznanie przez sąd ewolucyjnego charakteru transakcji finansowych w gospodarce Web3” – powiedziała Irina Khiver, partner w kancelarii prawnej NeosLegal.
Specjalista zauważa, że uchwała ukazuje postępowe podejście władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich do obszaru zasobów cyfrowych. W swoim postanowieniu sąd powołał się na ustawę o umowach cywilnych oraz dekret federalny z mocą ustawy nr 33 z 2021 r.
Hiver uważa, że działania władz stworzyły precedens, który ułatwi dalszą penetrację kryptowaluty do sektora transakcji finansowych. Wszystko to pozwoli na dostosowanie istniejących modeli biznesowych do aktualnych możliwości technologicznych – zauważył prawnik.
„Ta decyzja potwierdza, że jeśli umowa o pracę zawiera określone warunki, to zarówno firma, jak i pracownik muszą ich przestrzegać z nimi. Sąd uznaje, że wynagrodzenia, niezależnie od tego, czy są wypłacane w fiducjarach, czy w kryptowalutach, stanowią uprawnienie pracownika do otrzymania środków za uzgodniony zakres pracy” – zauważył Hiver.