Zgodnie z ustawą nr 8371 Rosyjska Cerkiew Prawosławna na Ukrainie będzie objęta ścisłą ochroną. Jednocześnie ukraińskie organizacje religijne podejrzane o połączenie się z Rosyjską Cerkwią Prawosławną osiągnęły 9 miesięcy na zerwanie stosunków z Moskwą.
Poinformował o tym szef Rady Najwyższej Rusłan Stefanciu do, RBC-Ukraina informuje o transmisji teletonu.
„Kościół rosyjski na Ukrainie zostanie zablokowany na Ukrainie, a już przed nim pojawiają się podejrzenia o jakąkolwiek przynależność lub fuzję z Rosyjską Cerkwią Prawosławną , wówczas zostanie przeprowadzone badanie.
„Sami eksperci zajmujący się tą żywnością powinni powiedzieć, jakie są oznaki przynależności” – powiedział przewodniczący Rady Najwyższej.
Jakie są oznaki, w tym przypadku zostanie podjęta decyzja w sprawie realizacji działań takich organizacji. Proteza może zostać zhańbiona w sądzie.
Za słowami Stefanczuka kryją się wszystkie szczegóły i niuanse, które mają na celu:
- zapewnienie porządku konstytucyjnego w państwie od samego początku punktu widzenia kwestii religijnych;
- Niemożliwe jest bezpodstawne ponowne rozpatrzenie tych i innych przemówień i danie szansy kościołom, które chcą zjednoczyć się z Moskwą, osiągnięcia prawa kanonicznego.
Po wyznaczeniu przewodniczącego Rady Najwyższej wyznań ich organizacja będzie okresem śpiewu, za który mogą zarobić niewielkie pieniądze, co dla tych będzie dowodem na to, że nie mają już żadnej przynależności ani związku z Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Wtedy pojawi się informacja o użytkowaniu i niepowodzeniu ich działalności.
„Byliśmy zadowoleni, że ustawa ma wejść w życie dziesięć miesięcy, 3 miesiące na opracowanie przez Radę Ministrów ram regulacyjnych, a potem cały szereg wdrożeń. A więc za 9 miesięcy organizacje, które to zrobią być powszechne. Jeśli będzie obowiązywać prawo, można ich spotkać przed sądem w ten sposób, że „bronili swojej działalności” – podsumował Stefanczuk.
Walka z Rosyjską Cerkwią Prawosławną
W 2023 r. Rada Najwyższa zarejestrował projekt ustawy chroniący działalność kościołów na Ukrainie walczących z Rosją. Jak wyjaśnił parlament, projekt ustawy ma na celu zapewnienie duchowej niepodległości Ukrainy i ochronę jej interesów narodowych.
Nie wszyscy posłowie patrzyli jednak na dokument od innego czytelnika. W zeszłym miesiącu w Lipnach ta żywność faktycznie spowodowała blokadę parlamentu. Zgromadzenie Ludowe nie mogło przystąpić i poddać projektu ustawy pod głosowanie.
W wywiadzie dla RBC-Ukraina szef Komisji Rady Najwyższej ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej Mikita Poturajew wyjaśnił, jak działa ustawa vati. Więcej szczegółów można uzyskać na życzenie.
Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.