Wzrost wolumenu kredytów korporacyjnych i detalicznych netto w hrywnach utrzymuje się od ponad roku, a oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorstw nadal spada. Świadczy o tym dokonany przez NBU przegląd sektora bankowego za drugi kwartał 2024 roku.
► Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe
Z badania wynika, że w drugim kwartale wolumen aktywów netto wypłacalnych banków wzrósł o 4,7%. W szczególności wolumen kredytów netto udzielonych klientom w drugim kwartale wzrósł o 6,8%, a wolumen inwestycji banków w certyfikaty depozytowe NBU spadł drugi kwartał z rzędu.
Portfel kredytów dla przedsiębiorstw
Kredyty netto w hrywnach portfel biznesowy wzrósł o 20,5% rok do roku.
Wzrost akcji kredytowej dla przedsiębiorstw we wszystkich grupach banków, szczególnie w przypadku kredytów dla MŚP. Kredyty netto w hrywnach dla MŚP wzrosły rok do roku o ponad jedną czwartą, a ich udział w portfelu kredytów netto w hrywnach dla przedsiębiorstw wzrósł do 60%.
„Rozwojowi portfela kredytowego sprzyjają lepsze warunki kredytowania, w tym niższe oprocentowanie kredytów. Oprocentowanie nowych kredytów biznesowych w hrywnach spadło do 15,2% rocznie, czyli do poziomu z końca przedwojennego 2019 roku” – czytamy w komunikacie.
Następnie wzrosła waga kredytów niesubsydiowanych, ponieważ banki zapewniały większość finansowania przedsiębiorstw poza rządowymi programami wsparcia. Udział kredytów w ramach programu „Dostępne kredyty 5−7−9%” w portfelu operacyjnym brutto hrywny spadł do ok. 36% wobec 41% na początku roku.
Tempo wzrostu netto kredytów detalicznych w hrywnach w drugim kwartale wyniosła 40,1% w ujęciu rocznym. Głównym czynnikiem pozostaje akcja kredytowa dwóch wiodących banków. W segmencie kredytów hipotecznych w dalszym ciągu dominuje program stanowy Esselya, dzięki któremu udział kredytów hipotecznych w portfelu kredytów detalicznych netto w hrywnach wzrósł do 13,2%.
W drugim kwartale jakość portfela kredytowego uległa dalszej poprawie. We wszystkich grupach banków nastąpił spadek udziału kredytów zagrożonych w wyniku aktywnego wzrostu wolumenu nowych kredytów oraz umorzenia starych NPL.
Udział NPL w sektorze prywatnym i banki zagraniczne spadły do 13-15%, w państwowych (bez pożyczek od byłych właścicieli Privatbanku i starych kredytów) – do 23%.
Napływ środków hrywny od ludności i biznesu do banków
Wolumen środków zgromadzonych w hrywnie przez osoby fizyczne wzrósł w tym kwartale o 19,3% rok do roku, kontynuując trend z ostatnich lat. W związku z szybszym wzrostem salda na rachunkach bieżących – o 9% w ujęciu kwartalnym – udział środków pilnych w hrywnach spadł do 34,6%.
Tempo wzrostu wolumenu środków przedsiębiorstw w hrywnach na poziomie W ujęciu rocznym 28,6% jest wyższe niż w przeliczeniu na ludność. Udział finansowania od klientów w pasywach banków wzrósł do 92,4%; banki prawie nie pozyskały finansowania z innych źródeł.
Tylko cztery banki pozostały zadłużone z tytułu kredytów refinansowych NBU. Wróciła tendencja do ograniczania zadłużenia zagranicznego banków. Stawki za nowe atrakcje depozytów hrywny od ludności (z uwzględnieniem środków na żądanie) spadły do 10,2% rocznie, dla podmiotów gospodarczych – do 8,5% rocznie.
Zysk
Dzięki wysoka efektywność operacyjna i niskie odpisy na rezerwy, sektor za drugi kwartał zarobił 39 miliardów UAH (79 miliardów UAH za pierwsze półrocze).
Rentowność aktywów spadła ze względu na spadek stawek rynkowych (najbardziej znaczący na certyfikatach depozytowych NBU, z których przychody w sektorze spadły po raz pierwszy od I kwartału 2021 r.).
„Jednak wzrost wolumenów transakcyjnych przyczynił się do wzrostu przychodów banku i pozwolił na utrzymanie marży odsetkowej netto. Nieznacznie się zawęził, wracając do ubiegłorocznej wielkości – 7,5%, ale zapewnia bankom komfortowy margines bezpieczeństwa do dalszej pracy” – czytamy w komunikacie.
Zauważa się także, że zysk przyczynił się do wzrostu w kapitale regulacyjnym, który w tym kwartale wzrósł o 10,6%. Zgromadzony kapitał, obecna rentowność i standardy przejściowe zapewniły harmonijne przejście banków do nowej struktury kapitałowej i zwiększyły ich zdolność do zwiększania akcji kredytowej.
NBU skupia się w najbliższej przyszłości na utrzymaniu stabilności sektora bankowego sektorze, w szczególności przywrócenie regularnych testów warunków skrajnych w przypadku niekorzystnego scenariusza od 2025 roku i dalsza realizacja Strategii Rozwoju Kredytowania.