Zagrożone są kobiety i dzieci poniżej 15 roku życia.
Śmiertelna epidemia ospy prawdziwej, która rozpoczęła się w Demokratycznej Republice Konga, rozprzestrzeniła się już na kilkanaście innych krajów afrykańskich.
Stwierdza to materiał The New York Times.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 14 sierpnia, że ospa prawdziwa, wcześniej nazywana ospą małpią, wkrótce się rozprzestrzeni. W krajach afrykańskich sytuacja nabrała już rozmiarów globalnych.
„WHO po raz drugi w ciągu trzech lat ogłosiła epidemię ospy prawdziwej, określając ją jako stan nadzwyczajny o zasięgu globalnym. Wcześniej miało to miejsce w lipcu 2022 r. Epidemia ta dotknęła prawie 100 tys. osób w 116 krajach i zabiła około 200 lisów” – czytamy w materiale. mówi .
Tym razem zagrożenie jest bardziej niebezpieczne. Od początku 2024 r. w samej Demokratycznej Republice Konga zgłoszono ponad 14 000 przypadków ospy prawdziwej i 524 zgonów. Do grupy ryzyka zaliczają się kobiety i dzieci poniżej 15. roku życia.
„Odkrycie i szybkie rozprzestrzenianie się nowej klasy Mpox (Monkey Island) we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, jej odkrycie w krajach sąsiednich, gdzie Mpox nie była wcześniej znana, oraz możliwość dalszego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią są powodem do niepokoju” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Rozprzestrzenianie się epidemii ospy prawdziwej
< p>Epidemia rozprzestrzeniła się na 13 krajów w Afryce, w tym takie, które nigdy wcześniej nie zgłosiły przypadku ospy prawdziwej. 12 sierpnia Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ogłosiły „stan zagrożenia zdrowia w zakresie bezpieczeństwa kontynentalnego”. To pierwszy raz, kiedy organizacja zdecydowała się na taki krok, odkąd Unia Afrykańska przyznała jej do tego uprawnienia w zeszłym roku.
„W interesie krajów, kontynentu i świata leży podjęcie tej decyzji włącz i zatrzymaj transmisję wirusa tak szybko, jak to możliwe” – powiedziała dr Nicole Lurie, dyrektor wykonawcza ds. gotowości i reagowania w Koalicji na rzecz Epidemii.
Co wiadomo o ospie Mpox: objawy, droga rozprzestrzeniania się
Ospa małpia to choroba wirusowa, która łatwo przenosi się między ludźmi i przez zakażone zwierzęta. Według WHO choroba rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt – dotykanie, całowanie, seks, a także skażone przedmioty, w szczególności odzież.
Wśród objawów lekarze wymieniają:
- gorączka,
- bolesne wysypki,
- ból głowy,
- ból mięśni i pleców,
- ogólne osłabienie,
- powiększone węzły chłonne.
A może na Ukrainie odnotowano ospę prawdziwą?
W 2022 r. na Ukrainie wykryto trzy przypadki ospy małpiej. Chorzy mieli wówczas łagodny przebieg choroby. Przypadki odnotowywano w odstępie 4-5 dni: pierwszy przypadek w kraju odnotowano 15 września, a drugi cztery dni później.
Nawiasem mówiąc, w tym roku ospę małpią odnotowano także w Mołdawii . Okazało się, że cudzoziemiec, który przyjechał ze Stanów Zjednoczonych do pracy, jest zarażony.