Na Ukrainie spośród banków państwowych najwyższe wynagrodzenie otrzymuje prezes zarządu PrivatBanku Gerhard Bösch. W lipcu otrzymał ponad 2,4 mln hrywien i znacznie wyprzedził wszystkich swoich kolegów. Jednocześnie prezes NBU Andrij Pyszny, odpowiedzialny za cały system bankowy, zarabia średnio 629 tys. UAH miesięcznie. O tym informuje OBOZ.UA.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finanse
< p>„Wysokość wynagrodzenia członków zarządu, łącznie z dodatkami motywacyjnymi i rekompensatami, ustala Rada Nadzorcza” – czytamy w regulaminie wynagrodzeń w Privat.
< p>
Rada Nadzorcza PrivatBank składa się z dziewięciu członków: przedstawicieli niezależnych, przedstawicieli państwa ze strony rządu oraz przedstawicieli państwa z Komisji Rady ds. Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej.
< p>Członkowie niezależni to specjaliści wybierani w drodze przejrzystych konkursów. Większość z nich to obcokrajowcy. Nawiasem mówiąc, w lipcu pensja członka rady nadzorczej Privatu wahała się od 580 do 770,8 tys. UAH.
Szef zarządu Oschadbanku Siergiej Naumow zarabia niezmiennie około 1,1 mln UAH na miesiąc. Wśród czołowych liderów banków państwowych znalazł się na drugim miejscu pod względem poziomu wynagrodzeń.
Podobnie jak w przypadku Boscha, jego wynagrodzenie ustalane jest decyzją rady nadzorczej. Rada Nadzorcza tworzona jest według tej samej zasady: z członków niezależnych, przedstawicieli rządu i parlamentu (komitet profilowy).
Warto zauważyć, że jak wynika z tabeli, podatki są potrącane także z wynagrodzeń bankierów. Z pensji szefa Prywatu – 519 tys. UAH za lipiec, a jego kolegi z Oschada – 216,4 tys. UAH. Jak widać na wykresie, ostatni raz szef Oschadbanku zarobił mniej niż 1 milion hrywien w styczniu tego roku. A od lutego jego pensja utrzymuje się na stałym poziomie sześciocyfrowym.
Wiktor Ponomarenko, prezes zarządu Ukreximbanku, zarobił w czerwcu ponad 1,2 mln hrywien i mógł zająć drugie miejsce pod względem poziomu wynagrodzeń. Jednak w lipcu bankier zarobił tylko nieco ponad 1 milion hrywien i przegrał z Naumowem.
Ponomarenko jest nowicjuszem w Ukreximbanku (harmonogram pokazuje m.in. pensję poprzedniego prezesa zarządu). Rada nadzorcza banku wybrała go na prezesa zarządu dopiero 3 maja 2024 roku. I tak w czerwcu otrzymał pierwszą pełną pensję na nowym stanowisku.
Wcześniej Ponomarenko pracował przez 20 lat w ProCredit Banku, gdzie od 2012 roku pełnił funkcję prezesa zarządu. Został wybrany w drodze niezależnego (przynajmniej tak się twierdzi) konkursu, który został przeprowadzony przy pomocy firmy rekrutacyjnej Odgers Berndtson.
Alexey Stupak objął stanowisko Prezesa Zarządu Sense Bank 30 grudnia 2023 roku. Taki prezent na Nowy Rok otrzymał były pracownik Banku Credit Agricole. Co prawda pracuje w banku od czerwca 2019 roku.
W selekcji uczestniczyła także firma rekrutacyjna Odgers Berndtson. W zespole banku udało się jednak znaleźć odpowiedniego kandydata. W rezultacie w lipcu 2024 r. Stupak zarobił 908 tys. UAH.
Wśród banków państwowych szef Sense Banku nie cieszył się wysoką pensją. W 2024 roku jego pensja nigdy nie osiągnęła kwoty sześciocyfrowej. W czerwcu zarobił 996,7 tys. hrywien. Ale kilka tysięcy hrywien wciąż nie wystarczyło, aby zarobić milion.
Ostatnim z szefów banków państwowych jest Rodion Morozow z Ukrgasbanku. Nawiasem mówiąc, zaledwie kilka dni temu na Ukrainie pojawił się siódmy bank państwowy – Motor-Bank (został odebrany ukaranemu Wiaczesławowi Bogusławowi, 85-letniemu miliarderowi, który nawet do Federacji Rosyjskiej dostarczał sprzęt wojskowy po rozpoczęciu wojny na pełną skalę).
Państwo jest także właścicielem PIN Banku. Obydwa banki stały się jednak niedawno własnością państwa, a ich wielkości nie można porównywać z pięcioma wymienionymi bankami.
Morozow pełni obowiązki przewodniczącego. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku rada nadzorcza wybrała nowego prezesa zarządu, Polaka Piotra Kaczmarka. Miał rozpocząć pracę natychmiast po uzyskaniu zgody NBU, ale Morozow pełni obowiązki przewodniczącego już od ponad roku. Jego miesięczna pensja wynosi 475 tysięcy hrywien.
Gdzie zarabiają więcej: w Banku Narodowym czy w bankach państwowych
NBU oficjalnie nie publikuje wynagrodzeń, jednak zarówno szef regulatora, jak i jego zastępcy składają deklaracje w NAPC. Andriej Pyszny zarabiał w zeszłym roku średnio 628,9 tys. UAH. na miesiąc. I choć jest to wysoka pensja, dochody szefa Narodowego Banku Polskiego nie dorównują pensji szefa Oschadbanku (to stanowisko piastował kiedyś Pyshny).
Pierwszy zastępca szefa Narodowego Banku Polskiego Bank Ekaterina Rozhkova w 2023 roku zarabiał średnio 493,8 tys.
Zastępca Pysznego Jurij Geletey zarabiał w ubiegłym roku średnio 477,7 tys. UAH.
Jarosław Matuzko zarabiał średnio 470,9 tys. UAH, Andrij Nikołajczuk – 484,5 tys. hrywien, Dmitrij Oleynik – 527,9 tys. hrywien, a Aleksiej Szaban – 473,9 tys. UAH. Co ciekawe, zastępca Pysznego Dmitrij Oleynik zarabiał w ubiegłym roku średnio nawet więcej niż pierwszy orędownik Rozżkowa.
W Średnio wynagrodzenia członków zarządu NBU odpowiadają poziomowi rad nadzorczych banków państwowych, ale nie osiągają poziomu wynagrodzeń w największych bankach państwowych.
Złóż lokatę ze zwiększonymi dochodami!
- < /ul>