Powodów wzrostu dolnej części brzucha jest wiele, nawet jeśli całkowita waga pozostaje taki sam, bez zmian. Jeśli wykluczyłeś choroby endokrynologiczne, to dzięki odpowiedniemu odżywianiu i ćwiczeniom możesz pozbyć się dolnej części brzucha.
Dlaczego tłuszcz odkłada się w dolnej części brzucha: główne przyczyny< /h2>
Zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha nazywane jest także otyłością brzuszną. Jest charakterystyczny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W przeważającej części charakteryzuje się także przyrostem masy ciała. Głównymi przyczynami pojawienia się nadwagi w podbrzuszu są:
Niewłaściwe odżywianie. Jest to ważny czynnik wpływający na wzrost nadwagi w organizmie jako całości. Najwięcej problemów sprawia żywność, dużo cukru, tłuszczów trans i węglowodanów. Jeśli jesz regularnie i w dużych ilościach, zdolność organizmu do spalania tłuszczu jest zmniejszona, co powoduje jego gromadzenie.
Genetyka. Prawdopodobnie jedyny czynnik ryzyka, którego prawie nie da się kontrolować. Niektóre geny zwiększają zdolność danej osoby do magazynowania tłuszczu w okolicy brzucha, niezależnie od tego, czy dana osoba ma nadwagę, czy nie. Genetyka czasami wpływa na tempo metabolizmu, czyli efektywność wchłaniania tłuszczu przez organizm.
Stres. U osób cierpiących na chroniczny stres poziom we krwiwzrastaepoziom kortyzolu. Jest to hormon, którego nasz organizm potrzebuje, aby przygotować go na niebezpieczeństwo lub sytuację awaryjną. W szczególności spowalnia metabolizm. Oznacza to, że zamiast być trawione, tłuszcze zaczynają się gromadzić. U niektórych osób stres powoduje także zaburzenia odżywiania i przejadanie się.
Hormony. Naturalne zmiany hormonalne, takie jak menopauza, powodują przemieszczanie się tłuszczu z ud do okolic brzucha. To samozaobserwowanoi podczas przyjmowania niektórych leków.
Nieregularny sen. Według badań ograniczenie snu ma wpływ na metabolizm, który prowadzi do przyrostu masy ciała. Jeśli Twój harmonogram snu jest nieregularny, Twoja ogólna waga wzrasta, a tłuszcz odkłada się w dolnej części brzucha. Dla osoby dorosłej optymalny czas odpoczynku w nocy wynosi 7-8 godzin.
Co musisz jeść, aby schudnąć w żołądku
Eksperci podkreślają szereg zaleceń, którymi należy kierować się w codziennym żywieniu:
Dodaj węglowodany złożone – to dzięki nim organizm otrzymuje maksimum energii i pojawia się uczucie sytości. Węglowodany złożone obejmują warzywa, owoce, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.
Wyklucz cukier– Z wyników badania wynika, że istnieje związek pomiędzy spożyciem cukru a pojawieniem się nadwagi w okolicy brzucha. W szczególności cukier może być przyczynąpojawiania siętłuszczu trzewnego. Spróbuj zastąpić rafinowany cukier zdrowszymi opcjami (miód, cukier kokosowy, woda cytrynowa zamiast słodkich napojów gazowanych).
Zwiększanie spożycia białka – Białka są odpowiedzialne za różne reakcje biochemiczne w organizmie, obejmujące w szczególności aktywacjęmetabolizm. Dzięki nim człowiek czuje się pełny i utrzymuje masę mięśniową. Badania wykazałying, że istnieje związek pomiędzy spożywaniem białka a redukcją tkanki tłuszczowej z brzucha. Zdrowe źródła białka obejmują chude mięso, soję, soczewicę, rośliny strączkowe, ryby, jaja, produkty mleczne.
Dodaj błonnik – błonnik pokarmowy jest rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Są równie przydatne, ponieważ poprawiają pracę jelit, dają uczucie sytości, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przejadania się. Według wyników jednegobadania, jeśli zwiększysz ilość błonnika rozpuszczalnego o 10 g, ryzyko przyrostu tłuszczu na brzuchu zmniejszy się o 3,7%. Błonnik znajduje się w jagodach, roślinach strączkowych, surowych warzywach i owocach, chia.
Pij więcej wody – nawodnienie jest ważne dla utrzymania prawidłowych funkcji organizmu. W jednym z badań grupa kobiet regularnie przez dwa miesiące piła pół litra wody na pół godziny przed posiłkiem. W efekcie odnotowano spadek apetytu i spadek masy ciała.
Jak usunąć tłuszcz z dolnej części brzucha: ćwiczenia
Oto trzy ćwiczenia, które eksperci uważają za najskuteczniejsze w walce z nadwagą w okolicy brzucha.
Odwróć crunch:
Leżenie na plecach. Głowa i tułów dociśnięte do podłogi, nogi w pozycji wiszącej, zginając kolana pod kątem 90 stopni między udem a golenią.
Podczas wydechu unieś miednicę za pomocą mięśni brzucha mięśni i przysuń kolana bliżej klatki piersiowej.
Podczas wydechu unieś miednicę za pomocą mięśni brzucha i przysuń kolana bliżej klatki piersiowej.
li>
Powoli, na wdechu, opuść nogi i obróć miednicę do pozycji wyjściowej.
Podciąganie nóg w pozycji siedzącej w podparciu:
Siedzenie na oparciu na podłodze, z naciskiem na dłonie, podciągnij kolana do klatki piersiowej.
Podczas wydechu przysuń udo bliżej klatki piersiowej za pomocą mięśni brzucha, ciało powinno przesunąć się w stronę bioder.
W trakcie wdechu wróć do pozycji wyjściowej.
Utrzymaj krótką pauzę, pozostając w pozycji wyjściowej. W ten sposób mięśnie brzucha będą pracować w trybie statycznym.
„Nożyczki”:
Leżąc na plecach, maksymalnie wciśnij odcinek lędźwiowy do podłogi (nie dopuszczaj do odchyleń odcinka lędźwiowego podczas ćwiczenia).
Napnij mięśnie brzucha: skrzyżuj nogi, a następnie obróć je do pozycji wyjściowej.
W tym podczas ćwiczeń mięśnie brzucha pracują w trybie statycznym. Ale nogi muszą być trzymane w pozycji wiszącej. Im bliżej stopy dotkniesz podłogi, tym większe staje się obciążenie. Dlatego początkującym nie zaleca się zbyt niskiego opuszczania nóg.
tsn.ua