Od lutego 2022 r. Ministerstwo Finansów Ukrainy pozyskało wsparcie budżetowe od partnerów międzynarodowych o wartości ponad 93 miliardów dolarów. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Finansów.
►Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
„Od lutego 2022 r. Ministerstwo Finansów pozyskało wsparcie budżetowe od partnerów międzynarodowych o wartości ponad 93 miliardów dolarów. Ze środków tych finansowane są priorytetowe potrzeby w sferze społecznej i humanitarnej (programy pomocy społecznej dla Ukraińców, wypłaty emerytur, wynagrodzenia pracowników służby cywilnej itp.)” – czytamy w komunikacie.
Znaczna kwota pomocy finansowej podkreśla zaufanie do Ukrainy jako do wiarygodnego partnera.
„Przejrzystość i odpowiedzialność to jedne z naszych kluczowych atutów we współpracy z darczyńcami” – podkreśliło Ministerstwo Finansów.
Przeczytaj: Od początku wielkiej wojny UE przekazała Ukrainie pomoc o wartości 108 miliardów euro.
Ministerstwo Finansów wraz z Bankiem Światowym zapewnia przejrzystość w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków pochodzących od partnerów rozwojowych. Dzięki mechanizmom Banku Światowego Ukraina otrzymała już około 40 miliardów dolarów, które mają określony cel uzgodniony z ukraińskim rządem.
Ponadto projekt PEACE na Ukrainie jest największym projektem Banku Światowego pod względem finansowania. Za pośrednictwem tego instrumentu do budżetu państwa trafiło około 30 miliardów dolarów, z czego ponad 80% stanowiło wsparcie budżetowe ze Stanów Zjednoczonych. Projekt jest także finansowany przez Bank Światowy, Japonię, Wielką Brytanię, Norwegię i innych partnerów.
W ramach unijnych programów pomocy makrofinansowej, które przyciągnęły ponad 25 miliardów euro W latach 2022-2023 Ministerstwo Finansów systematycznie współpracowało z UE w zakresie monitorowania finansowania, wprowadzając wymianę niezbędnych danych.
W ramach nowy instrument UE Instrument na rzecz Ukrainy na lata 2024–2027 kwota 50 miliardów euro, z czego zebrano już 7,9 miliarda euro, UE utworzyła Radę Audytu w celu stałego monitorowania i kontroli w celu zapobiegania nadużyciom.
Również służba prasowa Ministerstwa Finansów zauważa, że Rada Audytu, utworzona w ramach unijnego instrumentu Ukraine Facility, ma prawo zwracać się o informacje, kontaktować się z właściwymi organami i prowadzić swoje własne audyty.
- Oszczędność budżetowa