Niedawne wykopaliska na stanowisku archeologicznym Göbekli Tepe w Turcji ujawniły światu naukowemu zdumiewające dowody na wyższość intelektualną starożytnych cywilizacji.
Informację tę przekazało niezależne biuro prasowe, podaje URA-Inform.
Ten liczący 12 000 lat kompleks świątynny, dwukrotnie starszy od Stonehenge, okazuje się nie tylko najstarszą budowlą w historii, ale także pierwszym kalendarzem słonecznym w historii, w którym zarejestrowano wydarzenie, które zszokowało ludzkość.
Wśród ekscytujących odkryć archeolodzy odkryli rzeźby wskazujące, że starożytni ludzie próbowali zarejestrować wydarzenie astronomiczne spowodowane niszczycielskim uderzeniem komety około 13 000 lat temu. Kataklizm ten stał się znaczącym punktem zwrotnym w historii ludzkości, który wpłynął na dalszy rozwój cywilizacji.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu pokazują, że Göbekli Tepe służyło do śledzenia ruchów słońca, księżyca i gwiazd, umożliwiając starożytnym mieszkańcom przewidywanie czasu i oznaczanie zmian pór roku.
‚Mieszkańcy Göbekli Tepe byli prawdziwymi mistrzami obserwacji ciał niebieskich, co stało się szczególnie ważne po katastrofalnej komecie wpływ, & – wyjaśnił Martin Sweetman, współautor badania.
Szczególnie interesujące są figury na kolumnach kompleksu, ozdobione tajemniczymi symbolami w kształcie litery V, która – jak sugerują naukowcy – mogła wskazywać określone dni. Symbole te stały się kluczem do odkrycia najwcześniejszego kalendarza, składającego się z 365 dni, podzielonych na 12 miesięcy księżycowych i 11 dodatkowych dni. Przesilenie letnie oznaczano symbolem V, który przedstawiał zwierzę przypominające ptaka, podczas gdy inne symbole, również w kształcie litery V, mogły przedstawiać bóstwa.
Kalendarz Göbekli Tepe powstał prawdopodobnie w celu zapisania daty przesilenia letniego kataklizmiczne uderzenie komety, które spowodowało miniepokę lodowcową trwającą ponad tysiąc lat. Ten globalny kryzys klimatyczny, który doprowadził do wyginięcia wielu dużych zwierząt, mógł również odegrać rolę w przejściu starożytnych ludzi z łowiectwa i zbieractwa do rolnictwa, co stało się podstawą pojawienia się cywilizacji Żyznego Półksiężyca, obejmującej współczesne Egipt, Irak, Syria i Liban.
Przypomnijmy, jak jeść, aby stać się mądrzejszym: naukowcy opowiadali o prostej metodzie.