Wcześniej uważano, że do pomiaru ciśnienia krwi wystarczy wybrać jedną rękę, ponieważ odczyty na obu rękach są zwykle takie same.
Taką informację przekazało Radiotrek, podaje URA-Inform.
Jednak współczesne zalecenia zalecają mierzenie ciśnienia na obu rękach.
Jak to zrobić poprawnie?
Najpierw zmierz ciśnienie na lewej ręce i zapisz wynik. Następnie po kilku minutach powtórz pomiar na prawej ręce i również zapisz dane. Ważne jest, aby podczas obu pomiarów pozostać w tej samej pozycji, ponieważ nawet drobne ruchy, takie jak wstawanie lub powolne chodzenie, mogą mieć wpływ na wyniki.
Jeśli różnica między wskaźnikami wynosi około 10 mm Hg. Art., jest to uważane za normę. Jeśli jednak różnica jest znacząca, jest to powód, aby skonsultować się z lekarzem, ponieważ takie odchylenia mogą świadczyć o problemach z układem sercowo-naczyniowym.
Oto jakie są różnice w wskaźniki mogą oznaczać:
&8212; różnica 10 mm Hg. Sztuka. może wskazywać na początek bezobjawowej choroby tętnic obwodowych.
&8212; różnica 15 mm Hg. Sztuka. może wskazywać na rozwój miażdżycy lub encefalopatii, a także zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia o 70%.
&8212; różnica 20 mm Hg. Sztuka. i powyżej może wskazywać na zwężenie lub rozwarstwienie aorty, które wymaga natychmiastowego badania lekarskiego.
Warto zauważyć, że tonometry mogą dawać błędne wyniki, szczególnie jeśli są nieprawidłowo używane. Dlatego jeśli wyniki wyglądają nietypowo, lekarze zalecają ponowne wykonanie testu po krótkiej przerwie przed wyciągnięciem wniosków.
Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi i spowalnia starzenie się: nazywa się to owsianką długich wątrób.