Wszyscy członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego poparli decyzję o zawieszeniu cyklu obniżek stóp procentowych i utrzymaniu ich w lipcu na poziomie 13%. Poinformowało o tym służby prasowe regulatora.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe< /p>
Co myśli NBU
Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że w kontekście rosnącej presji inflacyjnej, wyższej prognozy inflacji oraz możliwości realizacji części ryzyk proinflacyjnych, taka decyzja NBU będzie miała uspokajający wpływ na oczekiwania inflacyjne i kursowe.
Członkowie Komitetu NBU zwrócili uwagę na wagę takiej decyzji w kontekście zadania NBU utrzymania odpowiedniego poziomu realnej rentowności instrumentów hrywny, co ograniczy presję na rynek walutowy i pomoże w horyzoncie prognozy inflacja bliżej celu 5%.
Według zaktualizowanych wyliczeń NBU, w nadchodzących miesiącach inflacja nie tylko nadrobi zaległości w stosunku do kwietniowej prognozy, ale nawet ją nieznacznie przekroczy i wyniesie na koniec roku 8,5%.
W szczególności presja cenowa rośnie ze względu na zwiększone koszty prowadzenia działalności w zakresie wynagrodzeń i energii elektrycznej, a także częściowe przełożenie na ceny deprecjacji hrywny. Ponadto działania rządowe mające na celu mobilizację dodatkowych dochodów na wsparcie zdolności obronnych mogą mieć także efekt proinflacyjny.
Większość członków CMP jest przekonana, że na etapie oczekiwanego przyspieszenia inflacji i prawdopodobnego jej pogorszenia oczekiwań inflacyjnych NBU wskazane jest zawieszenie cyklu obniżania stopy dyskontowej przynajmniej do końca 2024 roku.
Przypomnijmy, że 25 lipca NBU podjął decyzję o pozostawieniu stopy dyskontowej na poziomie 13 %.
Co oznacza zmiana stopy?
Zmiana stopy dyskontowej jest ważnym sygnałem dla banków do ustalania oprocentowania depozytów i kredytów. Im wyższa stopa procentowa, tym droższe kredyty i depozyty w walucie krajowej.
Maksymalna stopa dyskontowa na Ukrainie wynosiła 300% (październik-grudzień 1994), a minimalna 6% (czerwiec 2020 – marzec 2021).
- Stopa dyskontowa NBU