Jakie są 7 dodatkowych narządów w organizmie człowieka: Istnieje opinia, że w organizmie człowieka nie ma nic zbędnego, ale to nie do końca prawda.
Taką informację podała Ukr.media, podaje URA-Inform.
Niektóre części ciała odziedziczone po naszych przodkach utraciły swoje funkcje z biegiem czasu czasu i są obecnie uważane za szczątkowe
Palaris longus
U naszych odległych przodków mięsień ten pomagał mocno chwytać gałęzie i poruszać się po drzewach, ale wraz z przejściem na lądowy tryb życia jego znaczenie straciło. Obecnie około 15% osób nie ma tego mięśnia, co łatwo sprawdzić: połóż rękę na stole, skrzyżuj kciuk i mały palec, jeśli na nadgarstku widać fałdę, oznacza to, że masz mięsień.
Arrektor Pili
Arrektor Pili
Mięsień ten, znany z wywoływania gęsiej skórki i owłosienia na ciele, niegdyś pomagał nam utrzymać ciepło i sprawiał, że wyglądaliśmy imponująco, co odstraszało drapieżniki. We współczesnym świecie, gdzie jest ogrzewanie i ciepła odzież, mięsień ten stał się bezużyteczny.
Zęby mądrości
Te zęby sprawiają wiele niedogodności współczesnych ludzi, ale w przeszłości pomagały naszym przodkom przeżuwać twarde pokarmy, zwłaszcza gdy inne zęby były już bardzo zniszczone. Teraz, gdy zmieniła się dieta, zniknęła potrzeba zębów mądrości, a u 15% osób w ogóle nie wyrzynają się.
Zatoki
Te jamy wokół nosa często powodują problemy, takie jak zapalenie zatok i zapalenie zatok. Lekarze wciąż nie potrafią dokładnie powiedzieć, do czego służą, ale spekulują, że w przeszłości wzmacniały zmysł węchu lub regulowały ciśnienie podczas nurkowania.
Guzek Darwina i mięśnie ucha
Guzek Darwina to niewielki guzek na górze ucha, który obecnie występuje jedynie u 10% ludzi. Wcześniej taki kształt ucha poprawiał percepcję dźwięków. Jeśli chodzi o mięśnie ucha, były one niezbędne do zwrócenia uszu w stronę źródła dźwięku, podobnie jak koty, ale obecnie większość ludzi zatraciła tę zdolność.
Fałd półksiężycowy lub trzecia powieka
Fałd półksiężycowy lub trzecia powieka
U przodków człowieka, podobnie jak u gadów i ptaków, trzecia powieka chroniła oczy przed kurzem i wiatrem, jednak wraz ze zmianami warunków życia zanikała, a jej funkcje przejęły powieki górne i dolne powieki.
Odruch chwytania
Ten odruch, wyraźny u niemowląt, w przeszłości pomagał dzieciom przylgnąć do rodziców dla bezpieczeństwa. Z wiekiem odruch słabnie, zastępując go świadomymi ruchami.
W ten sposób nasze ciało przechowuje wiele śladów przeszłości, które kiedyś odgrywały ważną rolę w przetrwaniu, ale teraz stały się jedynie szczątkowym przypomnieniem naszej ścieżki ewolucyjnej .< /p>
Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że naukowcy nauczyli się „kontrolować mózg” myszy.< /p>
Źródło informacji