Amerykańska agencja ratingowa S&P Global obniżyła rating kredytowy Ukrainy do poziomu „selective default”. Powodem jest brak płatności za obligacje Ukrainy. Poinformowało o tym biuro prasowe agencji.
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne wiadomości finansowe
Rząd Ukrainy podjął decyzję o zawieszeniu płatności obligacji w związku z restrukturyzacją. W tym celu rząd nie zrealizował wypłaty dochodu kuponowego od euroobligacji za 2026 rok, która przypadała na 1 sierpnia 2024 roku.
S&P również nie spodziewa się otrzymania płatności w terminie dziesięciu dni roboczych określonych w umowie.
„Obniżyliśmy nasze długoterminowe i krótkoterminowe ratingi Ukrainy w walucie obcej (FC) do SD/SD ( selektywne domyślne) z CC. Obniżyliśmy także rating euroobligacji na rok 2026 z CC do D (domyślny)” – podała agencja w komunikacie.
Jednocześnie S&P potwierdziła ratingi państw w walucie krajowej (LC) CCC+/C oraz uaBB w skali waluty krajowej.
„Rozumiemy, że dług publiczny Ukrainy denominowany w hrywnach nie podlega restrukturyzacji. Perspektywa ratingu LC jest stabilna” – dodała agencja.
Prognoza
S&P spodziewa się wzrostu długoterminowego ratingu Ukrainy w walucie zagranicznej po zakończeniu planowanej wymiany długu.
Prognoza
S&P spodziewa się wzrostu długoterminowego ratingu Ukrainy w walucie zagranicznej po zakończeniu planowanej wymiany długu.
Euroobligacje restrukturyzacyjne zakładają umorzenie 37% kwoty kapitału, obniżkę odsetek i wydłużenie terminów spłaty.
Agencja uważa także, że ukraińska gospodarka nie wróci do normalności poziomy przedwojenne w okresie prognozy do 2027 r.
Pamiętajmy
W tym tygodniu, 31 lipca, Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał ustawę nr 11396, zezwalającą rządowi na zawieszenie spłaty zadłużenia zagranicznego do 1 października.
The Gabinet Ministrów przyjął odpowiedni projekt ustawy 18 lipca.< /p>
Ministerstwo Finansów napisało, że Ukrainie udało się osiągnąć zasadnicze porozumienie z Komitetem Obligatariuszy Ukraińskich Euroobligacji w sprawie restrukturyzacji zadłużenia.
The umowa restrukturyzacyjna przewiduje wymianę istniejących euroobligacji na pakiet nowych euroobligacji z nominalną obniżką kosztu długu o 37% na początkowym etapie i zmniejszeniem bieżącej wartości netto długu o około 60%.
Po zakończeniu restrukturyzacji wydłużony zostanie okres zapadalności euroobligacji: pierwsza spłata w wysokości 1,172 mld dolarów nastąpi w 2029 roku. Dla porównania, gdyby nie restrukturyzacja, główna kwota długu w wysokości 9,381 miliarda dolarów (bez skapitalizowanych odsetek) byłaby płatna w okresie od 2024 do 2029 roku.
- < /ul>