Wybrano miejsce pod budowę nowoczesnej „Arki Noego”: amerykańscy naukowcy odkryli zaproponował ratowanie życia na Ziemi.
Taką informację podał Newsweek, podaje URA-Inform.
Zaproponowali ambitny plan zachowania życia na Ziemi na wypadek globalnej katastrofy: utworzenie „księżycowego biorepozytorium”; – współczesny odpowiednik Arki Noego, ale na Księżycu. Projekt ten polega na kriokonserwacji próbek najbardziej zagrożonych gatunków na Ziemi i ich przechowywaniu w bezpiecznym środowisku na naszym naturalnym satelicie.
„Ze względu na różnorodne czynniki antropogeniczne znaczna część gatunków i ekosystemów stoi w obliczu zagrożeń destabilizacji i wyginięcia, które rosną szybciej niż nasza zdolność do ochrony tych gatunków w ich naturalnym środowisku”, „ zauważają.
Naukowcy sugerują konserwowanie kriokonserwowanych lub, prościej, zamrożonych próbek skóry zwierząt i komórek fibroblastów.
Ochrona przed zagrożeniami ziemskimi< /p>
Składowisko księżycowe będzie chronić różnorodność biologiczną przed wieloma zagrożeniami, przed którymi stoi życie na Ziemi: klęskami żywiołowymi, zmianami klimatycznymi, konfliktami geopolitycznymi i innymi czynnikami spowodowanymi przez człowieka. Próbki będą przechowywane w warunkach kriogenicznych, co pozwoli na ich konserwację przez wiele lat.
Technologia kriokonserwacji
Kriokonserwacja to proces konserwacja materiałów biologicznych poprzez schładzanie ich do ekstremalnie niskich temperatur. Przed zamrożeniem próbki poddaje się działaniu specjalnych substancji – krioprotektorów, które chronią komórki przed uszkodzeniem. Następnie materiał jest powoli schładzany do temperatury, w której zatrzymują się wszystkie procesy biologiczne.
Księżyc to idealne miejsce do przechowywania
Naukowcy uważają, że Księżyc jest idealnym miejscem do takiego przechowywania, ponieważ w niektórych regionach w pobliżu biegunów temperatura jest bardzo niska. Zmniejszy to zużycie energii w celu utrzymania niezbędnych warunków przechowywania i zminimalizuje interwencję człowieka.
Zakres problemu
Według naukowców ponad 45 300 gatunków na całym świecie jest zagrożonych wyginięciem. Stanowi to 28% wszystkich znanych i badanych gatunków. „Księżycowa Arka” może być ważnym narzędziem ochrony tej cennej różnorodności biologicznej dla przyszłych pokoleń.
Projekt „Lunar Biorepository Project”; to ambitne i innowacyjne podejście do ochrony życia na Ziemi. Choć jego realizacja wiąże się z wieloma wyzwaniami technicznymi i finansowymi, otwiera nowe perspektywy ochrony różnorodności biologicznej i zabezpieczenia przyszłości naszej planety.
„Budowa tej księżycowej arki jest jeszcze bardzo odległa. Naukowcy zauważają, że istnieje kilka wyzwań związanych z konserwacją próbek podczas transportu kosmicznego, współpracy międzynarodowej i skutków promieniowania kosmicznego. Jednak pewnego dnia Księżyc może stać się ostatnim bastionem niektórych z najbardziej zagrożonych gatunków”. odnotowuje publikację.
Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że naukowcy odkryli, jak rozpocząć rozmowę z kosmici: nowy pomysł specjalistów