Narodowy Bank prognozuje, że niektóre taryfy za usługi mieszkaniowe i komunalne (zaopatrywanie się w gaz, ciepło i ciepłą wodę) pozostaną na niezmienionym poziomie przez cały 2024 rok. Jednak trudna sytuacja w energetyce i budżecie państwa będzie prawdopodobnie prowadzić do stopniowego podwyższania ceł w kolejnych latach. Tak wynika z Raportu o inflacji NBU za lipiec 2024 r.
► Przeczytaj strona Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe
„Oczekuje się, że od 2025 r. rozpocznie się stopniowa redukcja taryf do ich ekonomicznie uzasadnionego poziomu” – czytamy w prognozie.
Zauważa się, że niepewność co do terminu i wielkości dostosowań taryf, przede wszystkim energetycznych, stanowi szczególne ryzyko dla prognozowanej inflacji.
W szczególności znaczny wzrost kosztów energii w celu szybkiej eliminacji nierównowag w energetyce stanie się źródłem dodatkowej presji inflacyjnej i będzie wymagał istotnego zwiększenia dotacji dla populacji.
Z kolei dłuższe zwlekanie z decyzjami o doprowadzeniu stawek za mieszkalnictwo i usługi komunalne do ekonomicznie uzasadnionych poziomów będzie prowadzić do niższego poziomu inflacji, ale będzie kumulować nierównowagę quasi-fiskalną i pogarszać kondycję finansową państwowych spółek energetycznych spółek – wyjaśnia NBU.
Zdaniem regulatora zwiększy to ryzyko niestabilności na rynku energii, pogorszy potencjał inwestycyjny branży, a presja cenowa zostanie jedynie odłożona na przyszłość.< /p>
„moratorium na podwyższanie niektórych taryf za mieszkania i usługi komunalne dla ludności ograniczy na pewien czas wzrost cen administracyjnych. Jednak ich stopniowe sprowadzanie do poziomu rynkowego, które według założeń rozpocznie się w 2025 r., w latach 2025-2026 stanie się istotnym czynnikiem proinflacyjnym” – czytamy w raporcie.
Pamiętaj
W czasie wojny Na Ukrainie obowiązuje moratorium na podwyżkę cen gazu, ciepłej wody i ogrzewania. Zakazowi nie podlegają taryfy za energię elektryczną i zimną wodę.