Pomoc udzielana jest na okres sześciu miesięcy.
< p>Od 1 sierpnia nie nastąpią żadne zmiany w płatnościach dla IDP: pomoc otrzymają zarówno ci, którym zostanie ona automatycznie przydzielona, jak i ci, którzy złożyli wniosek o jej przedłużenie.
Napisano o tej publikacji „Fakty”.
W sierpniu wypłaty otrzymają najsłabsi wewnętrzni przesiedleńcy, którym 1 marca automatycznie przedłużono świadczenia na sześć miesięcy.
Jeżeli średni miesięczny dochód na członka rodziny jest niższy niż 9 444 hrywien, płatności można przekazywać następującym kategoriom:
- osoby opiekujące się dzieckiem poniżej trzeciego roku życia lub dzieckiem wymagającym opieki do 6. roku życia
- rodziny z dziećmi do 18. roku życia i/lub do 23. roku życia, które studiują w trybie stacjonarnym lub dualnym w szkołach zawodowych, zawodowych i wyższych
- osoby niezawodowo świadczące usługi społeczne
- studenci składający samodzielnie wniosek do 23 roku życia
- osoby z III grupą niepełnosprawności
- rodziny emerytów i rencistów
li>
Osoby powyżej 55. roku życia również kwalifikują się do automatycznego przedłużenia płatności.
Płatności dla osób wewnętrznie przesiedlonych mogą zostać zakończone dwa miesiące po ponownym przydzieleniu pomocy, jeżeli dana osoba jest bezrobotny, nie opiekuje się dziećmi lub osoba niepełnosprawna nie podejmie działań w celu znalezienia zatrudnienia.
Tymczasem Ministerstwo Polityki Społecznej pracuje nad nowym instrumentem wsparcia państwa dla osób wewnętrznie przesiedlonych – dopłatą do czynszu , która może zacząć obowiązywać już w 2024 roku.
Departament twierdzi, że obecna pomoc w kosztach utrzymania dla osób wewnętrznie przesiedlonych (uchwała Rady Ministrów nr 332) nie rozwiązuje wielu problemów – nie uwzględnia różnica w cenach wynajmu mieszkań w różnych regionach, nie chroni przed nagłymi zmianami warunków życia lub pilną eksmisją i nie zachęca wynajmujących do zawierania formalnych umów.