Opinia Jak zmieni się życie rosyjskich inwestorów kryptowalut po wejściu w życie ustawy o obrocie aktywami cyfrowymi i wchodzi w życie legalizacja wydobycia? Wyjaśnia to czytelnikom Bits.media założyciel kancelarii GMT Legal, Andrey Tugarin.
Jak powinien zmieniać się obrót kryptowalutą w Rosji? Co czeka giełdy i wymienniki – rosyjskie i zagraniczne?
W kraju nie ma giełd i wymienników utworzonych zgodnie z rosyjskim prawem, wszystkie są, że tak powiem, poza obrębem rosyjskiego Federacja.
Rosyjski użytkownik może dziś wejść i wyjść z krypty wyłącznie poprzez połączenie p2p. Nie uwzględniamy indywidualnych transakcji „między znajomymi” w ciemnym kącie za gotówkę.
Czy przyjęte dziś przepisy zmienią tę rzeczywistość? Raczej nie, niż tak.
Gdyby zakaz organizowania obrotu kryptowalutami minął, wówczas moglibyśmy spekulować na temat konsekwencji, które nie pozwoliłyby na zorganizowanie działalności giełdowej zgodnie z rosyjskim prawem. A kantory i giełdy najprawdopodobniej zaczną działać tylko za pośrednictwem VPN. Mogło być nieprzyjemnie, ale dobrze, że tak się nie stało. Wysłuchano opinii publicznej i ostatecznie zakaz usunięto z projektu ustawy.
Posłowie obiecali zniesienie zakazu reklamy kryptowalut, ale tak pozostało. Co to oznacza dla giełd, wymienników – i dla kogo jeszcze?
Zakaz reklamy jest być może naprawdę nieprzyjemny.
W związku z tym, że lubimy szeroko interpretować normy prawa, a zwłaszcza te, które można tak interpretować, na początku prawie wszystko tu będzie leciało.
Jedno jest już jasne: reklamy pod hasłem „mamy najbardziej dochodową giełdę bitcoinów/kryptowalut” będą nie do przyjęcia od 1 września 2024 roku. Można jednak pomyśleć, że nikt nie zakazał zmiany sformułowania.
Giełdy i wymienniki będą musiały redagować swoje rosyjskie materiały marketingowe i kampanie reklamowe.
Trudno mi teraz odpowiedzieć, kogo jeszcze ta norma może dotyczyć. Wykaże to dopiero praktyka organów ścigania, orzeczenia sądów i wyjaśnienia uprawnionych organów.
Co się zmienia dla górników?
Prawie wszystko! Ale oni sami to osiągnęli i tego chcieli.
Historia zaczęła się od kradzieży prądu. Podobno skradziono tyle, że dotarło do biura prezydenta.
Górnicy mają teraz obowiązek znajdować się w rejestrze. Władze muszą aktywować rejestr 1 listopada. To opóźniona procedura, musimy się przygotować.
Górnicy będą zobowiązani do zgłaszania wydobytej kryptowaluty uprawnionemu organowi i do tego samego organu zgłaszania całej sprzedanej wydobytej kryptowaluty. Uprawniony organ powoła rząd w najbliższej przyszłości.
Górnicy mają obowiązek przestrzegać przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Ale nie ma tu nic dziwnego, raczej wszystko jest naturalne.
Co jeszcze zmieni się jesienią?
W ramach eksperymentu w kontraktach handlu zagranicznego będzie można płacić walutą cyfrową.
W ramach eksperymentu możemy zobaczyć Bitcoin na moskiewskiej giełdzie w statusie towaru.
Nie ustalono jeszcze kar za naruszenie zakazów. A kiedy się pojawią, trudno przewidzieć. Przypomnijmy, że w Rosji od ponad trzech i pół roku obowiązuje zakaz płatności walutą cyfrową. Ale nadal nie ma kar.
Источник: bits.media