Ostrzał wroga, harmonogramy przestojów, uchwała Sejmu RP w rocznicę tragedii wołyńskiej. Jak zostanie zapamiętany 886. dzień wojny na pełną skalę?
W wywiadzie dla japońskiej korporacji nadawczej NHK głowa państwa powiedział, że są to „cierpliwość, wsparcie i presję dyplomatyczną”. „Jeśli Stany Zjednoczone i kraje europejskie utrzymają jedność, zwiększy to presję i pokaże Moskwie, że nie ma szans” – uważa Zełenski.
Prezydent oświadczył, że nie może odpowiedzieć na wezwania do zawieszenia broni, dopóki Rosja w dalszym ciągu okupuje terytorium Ukrainy. Zełenski podkreślił także znaczenie wspierania Japonii.
Więcej szczegółów w wiadomościach.
Dziś rano wojska rosyjskie przeprowadziły dwa ataki rakietowe na rejon Słobodski w Charkowie. Wiadomo, że wróg wystrzelił dwie rakiety X-35/X-59 w stronę jednego z miejskich przedsiębiorstw transportowych. O szczegółach ataków rakietowych w Charkowie poinformował marszałek Prokuratury Okręgowej w Charkowie Dmitrij Czubenko. Według wstępnych informacji armia rosyjska wystrzeliła dwie rakiety Kh-35/Kh-59 w kierunku jednego z przedsiębiorstw transportowych w Charkowie.
Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani ofiar śmiertelnych.
Na poniedziałek 29 lipca planuje się obowiązywać godzinowe harmonogramy przerw w dostawie prądu w godzinach od 16:00 do 23:00, podaje służba prasowa NPC Ukrenergo.
Zaznacza się, że od godziny 16:00 do 23:00 planują zastosować jedną kolejkę wyłączającą. W pozostałych terminach nie ma żadnych ograniczeń.
Naukowcy z wiodących uniwersytetów świata napisali list otwarty w sprawie celowości przystąpienia Ukrainy do NATO, donosi „The Guardian”. W publikacji opublikowano także listę sygnatariuszy.
List rozpoczyna się od potępienia rosyjskiego bombardowania szpitala dziecięcego Ochmatdyt w przededniu 75. rocznicy szczytu NATO. Uczeni zauważają, że tego dnia, zabijając ponad 40 osób i raniąc wiele innych, Rosja po raz kolejny pokazała, że nie ma granic prawnych, politycznych ani moralnych, których nie przekroczy, aby podbić Ukrainę.
W piśmie zauważono, że zaproszenie Ukrainy do NATO oznaczałoby „zdecydowany krok od polityki ustępstw i powrót do rządów prawa międzynarodowego i ochrony praw człowieka”.
Szczegóły w wiadomościach.
Izba niższa polskiego parlamentu (Sejm) przyjęła uchwałę z okazji 81. rocznicy tragedii wołyńskiej.
427 posłów Sejmu głosowało za tą decyzją, nikt nie był przeciwny, siedmiu wstrzymało się od głosu. pamięć o ofiarach ludobójstwa, które dotknęło mieszkańców wschodniej Polski – głównie Polaków, ale także w szczególności Ormian, Czechów, Żydów, Ukraińców. w uchwale.
Powiada się, że w 2016 roku Sejm RP ustanowił „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej – Rzeczpospolita Litewska. Stało się to także okazją do „wyrażenia wdzięczności tym Ukraińcom, którzy odmówili udziału w mordach i uratowali Polaków”.
Więcej szczegółów w wiadomościach.
Najbardziej Pełny obraz dnia dzisiejszego znajduje się na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.
Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!