Odeskie Terytorialne Centrum Rekrutacji i Wsparcia Społecznego poinformowało, że w niektórych przypadkach na front można zmobilizować mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat.
Informację tę przekazały odeskie TCC i SP, podaje URA-Inform
Zauważyli, że jest tego kilka przyczyn.
„W istocie mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat są klasyfikowani jako poborowi. Są jednak przypadki, gdy takie osoby można zmobilizować” – zauważyła TCC.
Mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat mogą zostać wysłani na front, jeśli:
&8212; osoba odpowiedzialna za służbę wojskową odbyła służbę wojskową w czasie pokoju;
&8212; ukończył wyższą uczelnię wojskową lub wydział wojskowy i uzyskał określoną specjalizację wojskową;
&8212; „ograniczona sprawność”, czyli uznanie przez wojskową komisję lekarską za niezdolnego do służby wojskowej w czasie pokoju i sprawnego w czasie wojny.
„Zgodnie z prawem od kwietnia 2024 r. nie ma statusu „ograniczająco odpowiedni”. Osoby, które je posiadały, pozostają odpowiedzialne za służbę wojskową, nawet jeśli nie ukończyły 25 lat. Oznacza to, że takie osoby rzeczywiście mogą zostać sprawdzone przez wojskowe dokumenty rejestracyjne, a jeśli nie posiadają aktualnych, mogą zostać skierowane na drugie badanie przez wojskową komisję lekarską” – zauważa TCC.
Przypominamy, że już wcześniej informowano, że wiek mobilizacyjny powinien zostać obniżony do 22 lat ze względu na braki kadrowe w armii, – NSU.