Według raportu Europolu, pomimo wysiłków międzynarodowych organów ścigania i urzędników rządowych, Bitcoin nadal jest „najbardziej nadużywany i popularny” zasób kryptograficzny wśród przestępców.
Eksperci twierdzą, że rosnące ceny Bitcoinów i zainteresowanie mediów związane z wprowadzeniem kryptowalutowych funduszy ETF zwiększyły częstość występowania oszustw inwestycyjnych. Jednocześnie flagowa kryptowaluta stała się najczęściej wymienianym produktem oferowanym w oszukańczych programach inwestycyjnych. W szczególności ze względu na to, że osoby z niewystarczającym doświadczeniem inwestycyjnym nie do końca rozumieją specyfikę inwestowania w aktywa cyfrowe – pisze Europol
„Firmy emitujące Bitcoin ETF-y będą musiały je przechowywać znaczne rezerwy kryptowalut, co czyni je cennymi celami dla różnego rodzaju oszustów” – komentuje Europol.
W raporcie podkreślono zwiększone wykorzystanie Bitcoina jako początkowego źródła wymiany kryptowalut w celu późniejszego ukrycia dochodów z przestępstw. Na przykład Europol szczególnie położył nacisk na wymianę bitcoinów w połączeniu z Monero i innymi poufnymi monetami, które deklarują zasady sposobu działania.
Europol twierdzi, że międzynarodowe grupy przestępcze aktywnie wykorzystują możliwości branży finansów cyfrowych, w tym Bitcoin, co stwarza obiektywne problemy dla legalnego dostępu organów ścigania do komunikatów przestępczych. Szczególną troskę dla organów ścigania w UE budzi fakt, że nacisk Web3 na decentralizację doprowadzi do pojawienia się nowych metod interakcji przestępczych, a metody te nie będą „ani kontrolowane, ani regulowane przez rządy ani prywatne firmy”.
Niedawne badanie przeprowadzone przez firmę analityczną Elliptic wykazało, że oszustwa związane z kryptowalutami w Azji Południowo-Wschodniej osiągnęły rozmiary przemysłowe i doprowadziły posiadaczy aktywów cyfrowych do strat rzędu dziesiątek miliardów dolarów.
Источник: bits.media