Unia Europejska podjęła decyzję o zmianie statusu członka stowarzyszonego na uczestnika Rejestru Szkód na rzecz Ukrainy. Tak stwierdzono w komunikacie prasowym KE rozesłanym w poniedziałek w Brukseli, pisze Interfax-Ukraine.
► Przeczytaj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Co wiadomo
„Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą decyzję Rady o zmienić status Związku w Rejestrze Szkód na rzecz Ukrainy z członka stowarzyszonego na uczestnika” – czytamy w komunikacie prasowym.
W raporcie zauważono, że 30 maja br. komisja zaproponowała Radzie zmianę statusu Związku w celu „dalszego wzmocnienia zaangażowania Unii w działalność Rejestru”.
„Stając się będąc pełnoprawnym członkiem, Unia podtrzymuje i wzmacnia swoje zaangażowanie w zapewnienie odpowiedniego zadośćuczynienia za wszelkie naruszenia prawa międzynarodowego popełnione przez Rosję. Zmiana statusu przyczynia się także do stabilności finansowej Rejestru, gdyż Unia zobowiązuje się do wnoszenia obowiązkowego rocznego wkładu finansowego” – wyjaśniła Komisja Europejska.
Komentując tę decyzję, europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział: „Rosja musi zapłacić za szkody spowodowane jej agresją na Ukrainę. Rejestr Szkód jest ważnym krokiem w tym kierunku, gdyż rzetelnie rejestruje dowody i informacje o roszczeniach o odszkodowania, szkody lub obrażenia odniesione przez Ukraińców, pod kątem przyszłego rozstrzygnięcia i zadośćuczynienia. Z radością przyjmuję dzisiejszą decyzję, która potwierdza i wzmacnia zdecydowane poparcie UE dla tego mechanizmu.”
Przypomnijmy
Rejestr Szkód to „zapis dowodów i informacji dotyczących roszczeń o odszkodowania za straty, szkody lub obrażenia spowodowane agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie”. Rejestr ma na celu zapewnienie pełnego i skutecznego dochodzenia roszczeń Ukrainie i jej obywatelom.
Utworzony został przez Radę Europy 12 maja 2023 r. Obecnie przystąpiły do niej 43 państwa, w tym 26 państw członkowskich UE.
Od kwietnia 2024 r. rozpoczęła się rejestracja pierwszych roszczeń związanych ze szkodami lub zniszczenie mienia mieszkaniowego, przewidywana liczba roszczeń w tej kategorii wyniesie od 300 tys. do 600 tys. UAH.
Do sierpnia, Do zgłaszania będzie można zgłaszać jeszcze 12 kategorii roszczeń, w tym roszczenia najbardziej dotknięte wojną, a także roszczenia związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem infrastruktury krytycznej na Ukrainie.
- < /ul>