Podatki na Ukrainie znacznie wzrosną: kto będzie musiał zapłacić więcej, co stanie się z cłami i kursem walutowym

Jakie podatki wzrosną i co stanie się z kursem wymiany.< /strong>

Ukraińcy powinni przygotować się na podwyżki podatków. Gabinet Ministrów przygotowuje propozycje zmian w Ordynacji podatkowej. W szczególności proponuje się podwyższenie stawki cła wojskowego do 5%, ale wzrosną także inne podatki i opłaty.

Kto i kiedy będzie musiał zapłacić więcej, co stanie się z cłami i kursem walut , przeczytaj materiał TSN.

Jakie podatki zostaną podwyższone

Rząd przygotowuje projekt ustawy o zmianach w Ordynacji podatkowej mającej na celu podniesienie podatków o 140 miliardów hrywien. Poinformował o tym 18 lipca deputowany ludowy Jarosław Żeleznyak.

W przypadku przyjęcia dokumentu zaproponowanego przez Radę Ministrów spodziewane są następujące innowacje:

  • podwyżka stawki obowiązku wojskowegodo dochodu określonego w art. 163 Kodeksu, do 5% (obecnie 1,5%);
  • nałożenie obowiązku płacenia służby wojskowej przez osoby prawne w wysokości 1 % dochodu z jakiejkolwiek działalności dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz pojedynczych podatników z grup 3 i 4;
  • ustanowienie obowiązku zapłaty podatku wojskowego w wysokości 5% przy kalkulacji dwóch płac minimalnych miesięcznie według osób fizycznych – przedsiębiorcy będący pojedynczymi podatnikami pierwsza, druga i czwarta grupa;
  • wprowadzenie obowiązku płacenia podatku wojskowego w wysokości 1% dochodu przedsiębiorców indywidualnych przez pojedynczych podatników z trzeciej grupy;
  • ustanowienie obowiązku płacenia podatku wojskowego podatek w wysokości 5% kosztu metali bankowych od osób prawnych i osób fizycznych dokonujących operacji zakupu metali bankowych od banków;
  • ustanawiające obowiązek zapłaty podatku wojskowego w wysokości 30% ceny biżuterii sprzedawanej przez przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje oraz indywidualnych przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym biżuterią ze złota, platyny i kamieni szlachetnych (w tym także wykonaną z klienta- dostarczane surowce);
  • wprowadzenie obowiązku zapłaty podatku wojskowego w wysokości 15% wartości nabytego majątku ruchomego przez przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje, osoby fizycznenabywające na własność samochody osobowe< /silny>, pod warunkiem pierwszej rejestracji państwowej na Ukrainie przez organy terytorialne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem przypadków udostępniania samochodów dla osób niepełnosprawnych zgodnie z ustawą;
  • ustanowienie obowiązku płacenia podatku wojskowego w kwota 5% dochodu zsprzedaży nieruchomości osób fizycznych, które w roku podatkowym sprzedały jedną nieruchomość;
  • wprowadzenie obowiązku uiszczania przez dostawców usług łączności elektronicznej świadczących usługi łączności ruchomej opłaty wojskowej w wysokości 5% przez użytkowników końcowych tych usług;
  • wprowadzenie obowiązku uiszczania miesięcznych zaliczek na poczet dochodów osób prawnych podatku przez podatników prowadzących działalność w detalicznym handlu paliwami, w wysokości 0,5 minimalnego wynagrodzenia ustalonego ustawą na dzień 1 stycznia roku sprawozdawczego (podatkowego) za 1 metr sześcienny. licznik zbiorników magazynowych benzyny i oleju napędowego oraz gazu skroplonego zlokalizowanych w miejscu obrotu detalicznego paliwami objętymi Jednolitym Rejestrze Koncesjonariuszy i Miejsc Obrotu Paliw;
  • ustalenia specyficznej stawki podatku akcyzowego w wysokości 0,1 euro za 1 litr paliwa.

Czy cła wzrosną?

Na Ukrainie znów pojawiają się pogłoski o możliwej podwyżce >taryfy gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Ukraińska spółka Naftogaz zaprzeczyła jednak, jakoby ceny miały w najbliższej przyszłości wzrosnąć.

„Taryfa gazowa Korporacji Państwowej Naftogaz Ukrainy pozostaje niezmieniona! Rozumiemy znaczenie stabilności w tych trudnych czasach, dlatego sumiennie wywiązujemy się z naszych zobowiązań wobec Państwa. Z Państwową Spółką Naftogaz Ukrainy nie muszą Państwo martwić się o nieoczekiwane zmiany w rachunkach za media” – czytamy w wiadomości od dostawcy gazu na Facebooku.

Firma zauważyła, że ​​stała cena jest gwarantowana do 30 kwietnia 2025 r..

Jednocześnie, zdaniem ministra energetyki Ukrainy niemieckiego Galuszczenko, aktualnalekka taryfanie ulegnie zmianie do końca sezonu grzewczego. Oznacza to, że zmiana taryfy za energię elektryczną zostanie dokonana do 1 maja przyszłego roku.

„Cena energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych zgodnie z Uchwałą nr 632 została zatwierdzona do dnia 30.04.2025 r. Czyli do końca okresu jesienno-zimowego 2024/2025 taryfa za energię elektryczną dla odbiorców w gospodarstwach domowych nie ulegnie zmianie” – czytamy w dokumencie, który poseł opublikował na Facebooku.

Co stanie się z kursem wymiany

Stały trend wzrostowy kursu dolara gotówkowego utrzymuje się już trzeci tydzień. W tym czasie cena dolara wzrosła o prawie hrywny, czyli 2,5%, osiągając prawie 42 UAH/dolar w sprzedaży i przekraczając 41 UAH/dolar w zakupie. Jak podają wyspecjalizowane serwisy Finance.ua i minfin.com.ua, w ciągu ostatniego tygodnia kurs wzrósł o 70 kopiejek. w promocji (do 41,93 UAH/dolar) i 90 kopiejek. przy zakupie (do 40,68 UAH/dolar) od niedzieli, 21 lipca.

Gotówka europrzez cały tydzień drożało zarówno w sprzedaży, jak i w zakupie, w efekcie jego średni kurs wzrósł o prawie hrywny, do 45,85 i 45,07 UAH/euro. Szczególnie widoczne było tempo wzrostu kursu skupu: na początku tygodnia było ono nieco powyżej 44 hrywien, pod koniec było już ponad 45 UAH/euro. W niedzielę 21 lipca stawki te wynosiły odpowiednio 45,86 i 45,13 UAH/euro.

W poniedziałek 22 lipca regulator ustalił kurs dolara na 41,49 UAH/dolar, co oczywiście stało się nowym rekordem ze znakiem minus. Natomiast euro spadło o 6 kopiejek, do 45,19 UAH za sztukę.

Stosunek dolara do euro nie zmienił się i wynosi 1,09 dolara za euro.

< strong>Prognozy ekspertów są zauważalnie różne: od pesymistycznych do bardziej umiarkowanych, jednak ich zdaniem dewaluacja hrywny będzie kontynuowana.

Aleksander Okhrimenko w komentarzu dla TSN.ua zasugerował, że ukraińskie władze ostatecznie zdecydowały się na szybką dewaluację hrywny. A niewielki wzrost kursu dolara w lipcu to dopiero początek większego wzrostu, który wkrótce nastąpi.

„Władze wyznaczyły kurs dewaluacji hrywny, ale to tylko jeden z elementów dalszego dokręcania śrub” – uważa ekspert. „Dodatkowo w tym roku musimy otrzymać około 500 miliardów hrywien „na rzecz Dlatego też planuje się podniesienie podatków, w tym podatków wojskowych z 1,5% do 5%, akcyzy na paliwo, alkohol, a nawet słodkie napoje, opłat za zakup samochodów itp. Oczekuje się, że emisja hrywny nie będzie już hamować wzrostu ceny dolara, generując znaczącą sprzedaż na rynku międzybankowym.

Oleg Pendzin odniósł się do stanowiska Narodowego Banku Polskiego w sprawie dalszej polityki pieniężnej, zawartego w rozporządzeniu miesięczny przegląd makroekonomiczny i monetarny NBU za lipiec tego roku.

„Organ przyznaje, że od kwietnia wolumen międzynarodowej pomocy finansowej oczekiwany jest zmniej- szenie, przy jednoczesnym wzroście odpływu kapitału z sektora publicznego i prywatnego w związku ze zmniejszeniem zadłużenia z tytułu kredytów dla nierezydentów oraz wzrosło również zapotrzebowanie ludności na gotówkę” – mówi Oleg Pendzin. W rezultacie spadły rezerwy złota i dewiz, ale nadal są wystarczające i wynoszą one 39 miliardów dolarów, biorąc pod uwagę otrzymaną pomoc makrofinansową z UE i UE transzy z MFW, rezerwy zostaną wznowione do prawie 40 miliardów dolarów, interwencje NBU pozostaną głównym mechanizmem równoważącym na rynku walutowym. To jest, moim zdaniem, wniosek z tego jest następujący: w tym tygodniu dolar kurs walutowy powinien zatrzymać się na obecnym poziomie.”

Andriej Szewczyszin również zgadza się, że nadchodzi moment kolejnej równowagi kursowej. A główną rzeczą, która skłania Narodowy Bank do podjęcia takiego kroku, jest możliwa nierentowność depozytów bankowych w hrywnach.

„Jeśli kurs walutowy nie zostanie utrzymany, nastąpi masowy odpływ depozytów gospodarstw domowych z systemu bankowego może się rozpocząć, a zatrzymanie tego procesu będzie kosztowne dla złota i rezerw walutowych” — powiedział Andriej Szewczyszin w komentarzu dla serwisu TSN.ua.

Przypomnijmy, że na Ukrainie wzrosło zapotrzebowanie na gotówkę. W ciągu sześciu miesięcy 2024 r. hrywna gotówkowa wzrosła o 4,8% (36,5 mld UAH) więcej niż na początku roku.