Czeski rząd podjął decyzję o zwiększeniu kwoty pomocy humanitarnej dla ukraińskich uchodźców. Wejdzie w życie 1 sierpnia. Ten krok wiąże się ze zmianą zasad udzielania bezpłatnych mieszkań od 1 września – podaje ukraina.radio.cz.
► Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe
Ile czy zapłacą
Pomoc humanitarna dla uchodźców polega na płatnościach za mieszkanie i zakwaterowanie. Zgodnie z decyzją rządu koszty mieszkania wzrosną do 6 000 CZK (237 EUR) miesięcznie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji i do 4 000 CZK (158 EUR) dla wszystkich pozostałych.
Do obliczenia pomocy w jednym gospodarstwie domowym i dalej , do pięciu osób. Ważną zmianą jest to, że wysokość wpłat nie będzie już zróżnicowana w zależności od tego, czy mieszkanie, w którym mieszkają uchodźcy, jest ujęte w specjalnym rejestrze, czy też nie. Do tej pory płatności te były różne.
O pomoc humanitarną będą mogły ubiegać się wyłącznie gospodarstwa domowe uchodźców, których dochody nie przekraczają poziomu utrzymania i kosztów mieszkania obliczonych przez Ministerstwo Pracy. Pomoc humanitarna stanowi różnicę między tą kwotą a dochodem rodziny.
Przeczytaj: Zmieniają się zasady dla ukraińskich uchodźców na Węgrzech
Co się zmienia nastąpi od 1 września
Do 1 września 2024 r. w Republice Czeskiej obowiązują następujące zasady zapewniania bezpłatnych mieszkań:
150 dni – dla większości osób objętych ochroną czasową;
bezterminowo – dla kategorii szczególnie wrażliwych: dzieci i młodzież do 18 roku życia, studenci, kobiety w ciąży, osoby starsze powyżej 65 roku życia, osoby niepełnosprawne, ich opiekunów lub osób opiekujących się dziećmi do lat 6.
Od 1 września czas, na jaki będzie zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, skróci się do 90 dni. Norma ta będzie miała zastosowanie do wszystkich uchodźców bez wyjątku, w tym do kategorii bezbronnych. Ci, którzy przed wrześniem wykorzystali 90 dni bezpłatnego mieszkania, będą musieli się wyprowadzić lub zapłacić za mieszkanie.
Związki zawodowe, konsorcjum 17 organizacji pracujących z migrantami i publiczny obrońca praw człowieka w Czechach Republiki nie wyrażają zgody na zmianę tych zasad. Powodem krytyki zmian jest wysokie ryzyko bezdomności dla osób, które nie mogą pracować i nie kwalifikują się do pomocy humanitarnej. Rzecznik ostrzega, że Ukraińcom grozi nielegalne zatrudnienie, wyzysk lub przymusowy powrót na Ukrainę.
- Uchodźcy