Opinia Rynek pozytywnie zareagował na wiadomość o zamachu na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, gdyż po po tym incydencie społeczność kryptowalut oczekuje zwycięstwa kandydata przyjaznego kryptowalutom.
Bitcoin
< p>
W tygodniu od 12 do 19 lipca Bitcoin wzrósł o prawie 11%. W tygodniowym szczycie była warta ponad 66 000 dolarów. Szczególnie udany był początek i środek tygodnia, kiedy pierwsza kryptowaluta miała pięć sesji wzrostów z rzędu.
<. img src="/wp-content /uploads/2024/07/aa7709dff004deb9115c6ee8e9becd65.jpg" />
Źródło: tradingview.com
Jednym z katalizatorów pozytywnej dynamiki BTC była próba zamachu na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, która miała miejsce 13 lipca. Oczywiście społeczność kryptowalutowa wierzy, że teraz zwycięstwo w wyborach prezydenckich zaplanowanych na listopad 2024 roku na pewno pozostanie jego. Na podstawie jego ostatnich wypowiedzi dojście do władzy kandydata Republikanów jest postrzegane jako pozytywne dla całej branży kryptowalut.
Ponadto kurs wymiany Bitcoina wspierany jest również przez dynamikę spotowych ETF-ów BTC. 18 lipca był dziesiątym z rzędu dniem napływów środków do funduszy giełdowych. Według brytyjskiej firmy inwestycyjnej Farside Investors, specjalizującej się w akcjach i kryptowalutach, liderem był ETF z BlackRock (IBIT): w ciągu zaledwie jednego dnia, 18 lipca, napływ do niego środków wyniósł 102,67 mln dolarów
< p>
Źródło: farside.co.uk
Jak podaje platforma analityczna Santiment, w ostatnim czasie znacząco spadła liczba posiadaczy Bitcoina. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca liczba ta spadła o 672 510 adresów – do 53,84 mln. Obecnie mamy już długi okres, w którym liczba posiadaczy maleje. Ostatni raz taką redukcję posiadaczy Bitcoina zaobserwowano w okresie od września do października 2023 roku. Następnie, zaraz po opisanych wydarzeniach, rozpoczęła się hossa. Całkiem możliwe, że tym razem sytuacja się powtórzy.
Z punktu widzenia analizy technicznej Bitcoinowi udało się zatrzymać korektę. Bazując jednak na wskaźnikach, należy zachować ostrożność. Zatem ADX pokazuje jedynie słaby trend w Bitcoinie. A cena właśnie zbliżyła się do 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Bardziej wiarygodną prognozę wzrostową można sformułować, jeśli Bitcoin pokona poziom oporu wokół 67 200 dolarów. Poziom wsparcia wynosi 53 550 dolarów.
Źródło: tradingview.com
Indeks strachu a chciwość wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu tygodnia. Jego obecna wartość wynosi 60. Tym samym skrajny strach został zastąpiony chciwością.
Ethereum
Koszt eteru wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia o ponad 9%. 17 lipca ETH osiągnął nawet chwilowo poziom 3500 dolarów, co nie miało miejsca od początku miesiąca. Większość wzrostów nastąpiła podczas jednej sesji giełdowej – w poniedziałek 15 lipca, kiedy Eter natychmiast wzrósł o 7,39%.
Źródło: tradingview.com
Tak naprawdę wzrost ETH, a także podobny wzrost BTC, można wytłumaczyć sytuacją wokół Trumpa. Jednak druga kryptowaluta ma swoje własne powody do wzrostu: jej zwolennicy wciąż nie mogą się doczekać wprowadzenia na rynek spotowych ETF-ów na eter. W zeszłym tygodniu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła dwa kolejne wnioski o fundusze notowane na giełdzie. Jeden z nich pochodził od Grayscale, a drugi od Proshares. W rezultacie łączna liczba zatwierdzonych wniosków o fundusze spot dla eteru osiągnęła 10.
Na razie nie jest znana dokładna data uruchomienia handlu ETF-ami na ETH. Wielu ekspertów uważa jednak, że start nastąpi 23 lipca. W każdym razie taki pogląd podzielają analitycy Bloomberg Intelligence, Eric Balchunas i James Seyffart. Opierają się na tym, że SEC nakazała wszystkim funduszom złożenie wniosków do 17 lipca.
Warto również zauważyć, że według Santiment ilość ETH na giełdach osiągnęła najwyższy poziom od 34 miesięcy. Obecnie na różnych platformach transakcyjnych znajduje się ponad 19,5 miliona monet. Ostatni raz miało to miejsce we wrześniu 2021 r.
Z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja w Eterze jest podobna do Bitcoina. Wygląda na to, że byki przejęły inicjatywę, jednak wskaźniki dają odwrotne sygnały. Tym samym cena zbliżyła się do 50-dniowej średniej kroczącej (oznaczonej na niebiesko), ale jej nie przekroczyła. Ale RSI jest powyżej 50 i nadal rośnie, co przemawia na korzyść byków. Kupujących wspiera także fakt, że udało im się utrzymać powyżej poziomu wsparcia na poziomie 2800 dolarów. O zmianie trendu będzie można mówić z większą pewnością po pokonaniu poziomu oporu w okolicach 3700 dolarów.
Źródło: tradingview.com
Dogecoin
Dogecoin wzrósł o 10,52% w siedem dni, od 12 do 19 lipca. Jednocześnie na memcoinie rozwinął się wyraźny trend: w pierwszej połowie tygodnia cena rosła, a w drugiej spadała. 16 lipca cena osiągnęła poziom 0,13 dolara, czego nie widziano od połowy czerwca.
Źródło: tradingview.com
W Dogecoin aktywność głównych graczy wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia. Tym samym słynny kryptoanalityk Ali Martinez zauważył 18 lipca, że dziennie na giełdach kupowano 60 milionów tokenów.
Obecnie większość posiadaczy Dogecoin – 75% – osiąga zyski, a tylko 23% doświadcza strat. Pozostałe 2% pozostaje „ze swoimi”. Jest oczywiste, że inwestorzy DOGE inwestowali w monetę po cenach niższych od cen bieżących. Jednocześnie posiadacze długoterminowi stanowią większość Dogecoin: ci, którzy trzymają kryptowalutę dłużej niż rok, stanowią 67%. Ale w Dogecoin jest niewielu traderów – tylko 2%.
Źródło: insidetheblock.com
Analiza techniczna : Dogecoin jest zdominowany przez niedźwiedzie nastroje w krótkim okresie: cena znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej. Dodatkowo na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy nastąpił spadek zmienności, o czym świadczy spadek wskaźnika ATR. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 0,09 USD i 0,13 USD.
< /p>
Źródło: tradingview.com
Wnioski
Po przedłużającej się korekcie kryptowaluty zaczęły ponownie rosnąć. Jedną z głównych przyczyn tej dynamiki była próba zamachu na Donalda Trumpa. Jednocześnie jest zbyt wcześnie, aby mówić o rozpoczęciu hossy.
Niniejszy materiał i zawarte w nim informacje nie stanowią indywidualnej ani żadnej innej rekomendacji inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media