Ustawa nr 11340, przyjęta 18 lipca w parlamencie (w pierwszym czytaniu), proponuje nakładanie kar pieniężnych jako środka karnego przy zawarciu odpowiedniego porozumienia z prokuraturą, przy zawieszeniu czynności dochodzeniowych po wpłacie środków.
11 0
Fotografia – espreso.tv
Fakt, że opisany powyżej dokument miał rzekomo na celu zwiększenie efektywności zawierania porozumień w sprawie uznania winy w postępowaniu karnym o korupcję przestępstw, jest już oceniany przez ekspertów Komisji Europejskiej, pisze „NBN”, powołując się na oświadczenie wicepremier ds. integracji europejskiej/euroatlantyckiej Olgi Stefanishiny opublikowane przez Interfax-Ukraine.
Według Stefaniszyny takie porozumienia dotyczące przyznania się do winy są bardzo powszechną praktyką światową, która jest już częściowo stosowana na Ukrainie.
W związku z nieskutecznością istniejącego mechanizmu, Państwowy Program Antykorupcyjny na lata 2023-2025 (Facility dla Ukrainy).
Ponadto Kijów przygotuje raport o Ukrainie w ramach Pakietu Ekspansyjnego, który znajduje się na liście niezbędnych reform struktur kraju, uzgodnionych wcześniej z partnerami europejskimi.
Wcześniej nasz portal informacyjny pisał o komentarzach Ministerstwa Sprawiedliwości do tej kontrowersyjnej ustawy.