Stowarzyszenie Naukowców „Akademia Nauk Wyższej Szkoły Ukrainy” w liście do prezydenta Władimira Zełenskiego prosi go o zawetowanie ustawy nr 4201 o zniesieniu zmiany czasu na Ukrainie z zimowego na letni.
Informację tę podała Novynarnia, podaje URA-Inform.
Informację tę podała Novynarnia, podaje URA-Inform.
p>
B Według naukowców jest to sprzeczne z astronomią, oszczędzaniem światła i logiką polityczną.
Naukowcy podają trzy argumenty przeciwko prawu:
— Wraz z przyjęciem ustawy Ukraina odejdzie od ogólnej praktyki liczenia czasu obowiązującej w krajach UE i innych państwach wspierających Kijów w wojnie z Rosją. Teraz Rosja, Białoruś i Chiny zrezygnowały ze stosowania czasu letniego, dlatego zdaniem Nakonecznego Ukraina przyjęła opcję „charakterystyczną dla świata totalitarnego i taką decyzję trudno wytłumaczyć z punktu widzenia jakiejkolwiek logiki politycznej. ” >
-zgodnie z prawem pod koniec czerwca w Kijowie świt będzie zachodził o trzeciej nad ranem, a zmierzch o 20 wieczorem (obecnie odpowiednio o czwartej i o 21);
< p>— światło zostanie zmarnowane – wynika to z poprzedniego argumentu; z tego powodu koszty energii elektrycznej dla instytucji i przedsiębiorstw wzrosną w godzinach wieczornych wiosną, latem i jesienią. Będzie to miało „szczególnie zauważalny efekt” w warunkach ciągłych przerw w dostawie prądu.
Akademia przypomniała, że pomysł zmiany zegarów po raz pierwszy wyraził w 1784 roku naukowiec i polityk Benjamin Franklin.
„Czas letni na terytorium UPR został po raz pierwszy ustalony od 14 kwietnia do 14 września 1919 r. Dokonano tego, aby w miesiącach letnich lepiej wykorzystać godziny dzienne na potrzeby człowieka”, czytamy w oświadczeniu.
Naukowcy twierdzą również, że w tej chwili nie ma wiarygodnych badań wskazujących na poważny negatywny wpływ zmiany czasu na człowieka, jego stan fizyczny i moralny.
< p >Przypominamy, że już wcześniej informowaliśmy o odwołaniu przejścia z czasu zimowego na letni na Ukrainie: kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki.