Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Siergiej Kislica wyśmiał szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa za cytowanie dzieł brytyjskiego pisarza Jerzego Orwella podczas przemówienia na posiedzeniu Rady Ministrów Rada Bezpieczeństwa.
11 0
We wtorek 16 lipca szef rosyjskiego MSZ przemawiał na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołanym przez kraj agresora. W swoim przemówieniu Ławrow nawiązał do opowiadania Orwella „Folwark zwierzęcy” – podaje NBN.
Według niego pisarz przewidział istotę porządku opartego na zasadach, w którym wszystkie „zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsi od innych”. Przedstawiciel Moskwy powiedział, że tym, którzy „wykonują wolę hegemona”, wolno wszystko, a tych, którzy rzekomo odważają się bronić interesów narodowych, robi się z nich wyrzutków i nakłada na nich sankcje.
Kislitsa był oburzony wypowiedziami ministra Putina. Na swojej stronie w sieci społecznościowej X zauważył, że książki Orwella zostały zakazane w ZSRR, ponieważ Brytyjczyk krytykował Stalina i był wrogo nastawiony do jego reżimu, o czym „poplecznicy-przemówieniowcy” zapomnieli przypomnieć szefowi rosyjskiego MSZ.
Dyplomata przypomniał, że w opowiadaniu „Folwark zwierzęcy” Orwell przedstawia wydarzenia w Rosji przed rewolucją 1917 roku i tak kochany we współczesnej Federacji Rosyjskiej okres epoki stalinowskiej w ZSRR.< /p>
Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ zauważył, że w książce każde zwierzę reprezentowało pewną klasę społeczeństwa w Związku Radzieckim, która przypomina obecne społeczeństwo terrorystycznego państwa dyktatora (dzik Napoleon), robotniczego państwa klasa (koń Bokser), bierna inteligencja (osioł Weniamin), pracownicy NKWD (psy), ciche masy ludzkie (owce) kontrolowane przez media kremlowskie (świnia Kvikun) itp.
„A więc, towarzyszu Ławrow, jakim jesteś zwierzęciem?” Kislica zapytał Ministra Spraw Zagranicznych Rosji.
Wcześniej stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ napomykał o zniszczeniu mostu krymskiego za pomocą ironiczny obraz.