Ujednolicenie taryf za dystrybucję energii elektrycznej doprowadzi do zniszczenia „kaskady” zasadzie Ikh pobudovy, dublyuvannaya vitrat promislovyh przedsiębiorstw i zgodnie z europejską praktyką ustalania cen.
Poinformowało o tym RBC-Ukraine z prośbą o dalsze dochodzenie przez Centrum GMK.
Projekt uchwały w sprawie ujednolicenia taryf dla oddziałów Krajowej Komisji Energetyki (NKREKP) ma być rozpatrywany już 17 czerwca. Na Ukrainie istnieją dwie klasy napięć: I – kompatybilne, podłączane do linii o napięciu powyżej 27,5 kV (duża pojemność) i II – poniżej 27,5 kV. Organ regulacyjny proponuje uśrednienie taryf dla I i II klasy napięciowej, co w efekcie wpłynie na istotne zwiększenie dostępności energii elektrycznej dla przemysłu.
Ponadto ujednolicenie taryf doprowadzi do zniszczenia zasady „kaskady” ich zachęt. Ponadto koszty przedsiębiorstw przemysłowych są powielane. Jednocześnie mieszkańcy I klasy instalują w swoim magazynie transformatory obniżające i ponoszą koszty ich utrzymania. NKREKP zamierza przekazać branży także opłaty za utrzymanie infrastruktury dla mieszkańców II klasy.
W tym przypadku zróżnicowane taryfy dystrybucyjne dostępne są w 26 z 27 krajów UE, a także w Albanii, Serbii i Bośni. Przykładowo w Polsce napięcie dzieli się na 4 klasy. Tylko Malta ma ujednolicone taryfy za dystrybucję w Europie – i to tylko dlatego, że istnieje po prostu codzienna branża.
Według analityków GMK Centrum ujednolicenie taryfy stwarza ryzyko zwiększenia równowagi w systemie – nie będzie też być dotacje do regulowanych taryf dla ludności dla rakhunok przemysłu. Ponadto Ukrainie grozi utrata konkurencyjności eksporterów.
Wydaje się prawdopodobne, że ArcelorMittal Krzywy Róg już wcześniej wzywał do niedopuszczenia do ujednolicenia taryfy za dystrybucję e/e. Jak zauważyli w przedsięwzięciu, byłby to rujnujący cios dla wielkiego przemysłu i tym samym negatywny wpływ na gospodarkę regionu.
Przeczytaj warunki i ważne informacje dotyczące wojny między Rosją a Ukrainą na kanał RBC-Ukra w Telegramie.