Badania ujawniają „istotne powiązanie” pomiędzy powstawaniem żylaków a przewlekłymi zaparciami. Co więcej, okazuje się, że odpowiednia dieta pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków.
Pisze o tym w gazecie Express.
Zazwyczaj żylaki są spowodowane osłabieniem ścian i zastawek żył. Dzieje się tak często, gdy ciśnienie w żyłach wzrasta w wyniku długotrwałego siedzenia lub stania. Czasami brak niektórych pokarmów w diecie może przyczynić się do powstawania żylaków, utrudniając wypróżnienia.
Bardzo częsty objaw przewlekłej niewydolności żylnej, dotykający od 25% do 15% kobiet mężczyzn to kręte, rozszerzone żyły powierzchowne o średnicy 4 mm lub większej.
Do najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia tej choroby zalicza się: płeć żeńską, starszy wiek, codzienny wywiad chorobowy, ciąża, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, otyłość oraz wady rozwojowe naczyń. Uznaje się, że pewne czynniki dietetyczne również przyczyniają się do rozwoju żylaków.
Jak wyjaśnia badanie, żylaki występują rzadko w tych częściach świata, gdzie powszechna jest dieta nierafinowana i bogata w błonnik. Dieta uboga w błonnik sprzyja rozwojowi żylaków ze względu na konieczność większego wysiłku podczas wypróżnień.
Ta obserwacja jest zgodna z badaniamiktórzy odkryli znaczący związek między żylakami a przewlekłymi zaparciami. Kiedy napięcie zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, zapobiega powrotowi krwi przez nogi. Długotrwałe zwiększone ciśnienie może osłabić ścianę żyły, powodując żylaki lub hemoroidy, lub może osłabić ścianę jelita grubego.
Dlatego dieta bogata w błonnik jest najważniejszym sposobem leczenia i zapobiegania żylakom i hemoroidom. Dodatkowym powikłaniem zaparcia jest to, że może ono powodować rozciągnięcie jelit, ucisk żył brzusznych i zmniejszenie krążenia krwi.
Oprócz dodawania do diety wystarczającej ilości błonnika, należy również ograniczyć pokarmy zatykające tętnice. W szczególności smażone potrawy przyczyniają się na przykład do tworzenia się płytki nazębnej na wewnętrznych ścianach tętnic, co uniemożliwia przepływ krwi przez nie.
Aby zapobiec rozwojowi żylaków, należy zwrócić uwagę na inne objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Według Johns Hopkins Medicine stan ten powoduje:
- obrzęk nóg i kostek;
- ucisk lub swędzenie łydek;
- ból w nogi;
- Ból podczas chodzenia;
- Skóra staje się brązowa, często w kostkach;
- Skurcze nóg lub skurcze mięśni.
Objawy często można pomylić z innymi schorzeniami, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić przyczynę problemu.