Naukowcy zauważają, że z powodu zmian klimatycznych Prąd Zatokowy słabnie.
Ta informacja została podaje Daily Mail, podaje URA-Inform.
Według badań przeprowadzonych przez University College London globalne ocieplenie może doprowadzić do zapadnięcia się Prądu Zatokowego, powodując spadek średniej temperatury w Europie nawet o 15°C.
„Jeśli wiatry będą słabsze w przyszłości, jak sugeruje niedawne badanie z wykorzystaniem modeli klimatycznych, może to oznaczać słabszy Prąd Zatokowy i chłodniejszą pogodę w Europie”, „ zauważył główny badacz, dr Jack Wharton.
Warto zauważyć, że Prąd Zatokowy ‚8212; jest to prąd ciepłej wody płynący na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej i przez Atlantyk do Europy. Gdy Prąd Zatokowy się porusza, uwalnia energię cieplną do atmosfery, dzięki czemu w Europie jest cieplej niż byłoby w przeciwnym razie.
< p>„Ocean przenosi na całym świecie ogromne ilości ciepła, które odpowiadają energii milionów elektrowni. Tak, zmiana siły prądów oceanicznych może zmienić sposób rozprzestrzeniania się ciepła. To zmienia nasz klimat”, „ zauważył współautor badania, profesor David Thornalley.
Jednocześnie Prąd Zatokowy jest tylko częścią atlantyckiej cyrkulacji wywracającej południkowej. Jest to duża sieć prądów pompujących gorącą wodę po całej planecie. Ponadto w trakcie badań naukowcy obliczyli, że Prąd Zatokowy był kiedyś dwukrotnie głębszy i dwukrotnie szybszy niż obecnie.
„Odkryliśmy, że podczas ostatniej epoki lodowcowej Prąd Zatokowy był znacznie silniejszy z powodu silniejszych wiatrów na subtropikalnym północnym Atlantyku. W rezultacie Prąd Zatokowy nadal niósł dużo ciepła na północ, mimo że reszta planety była znacznie chłodniejsza”. dodał dr Wharton.
W publikacji zauważono, że ustalenia te mają niepokojące konsekwencje na przyszłość, gdyż wskazują, że siła Prądu Zatokowego jest uzależniona od czynników klimatycznych. Naukowcy zauważają w szczególności, że ostatnie badania pokazują, że zmiany klimatyczne już osłabiają silne wiatry północnoatlantyckie napędzające Prąd Zatokowy.
„Paradoksalnie ocieplający się klimat może ochłodzić znaczną część Europy z powodu zakłóceń atlantyckiej południkowej cyrkulacji wywrotnej”, „„ podkreślił profesor Mark Maslin.
Jednocześnie obecne modele klimatyczne pokazują, że osłabienie Prądu Zatokowego „sieje spustoszenie”; w sprawie rolnictwa kontynentalnego i warunków pogodowych. Naukowcy zauważają, że w mało prawdopodobnym przypadku całkowitego zapadnięcia się Prądu Zatokowego średnia temperatura w Europie może spaść do 10–15°C.
Przypominamy, że wcześniej zgłaszano, że na Ukrainie panowały niezwykłe upały: synoptyk wyjaśnił przyczynę wysokich temperatur.