Liczba uczestników pozabankowego rynku finansowego w czerwcu spadła z 1014 (stan na 31 maja 2024 r.) do 990 (stan na 30 czerwca 2024 r.). Liczba banków spadła o jeden do 62. Tak wynika z komunikatu NBU.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Co zmieniło się na rynku
12 firm finansowych, jeden ubezpieczyciel na życie, trzy lombardy i jeden spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe z inicjatywy wnioskodawcy – czterech ubezpieczycieli na życie i cztery spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Jednocześnie jedna firma finansowa jest wpisana do Państwowego Rejestru Instytucji Finansowych.
W czerwcu trzem spółkom finansowym, jednemu ubezpieczycielowi i jednej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej dobrowolnie cofnięto licencje (na podstawie złożonych wniosków) kolejnych dziewięciu spółkom finansowym, czterem ubezpieczycielom, trzem lombardom i czterem spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym; Narodowy Bank zgodził się na zawężenie zakresu licencji dla 22 firm finansowych i jednego ubezpieczyciela.
Kto pracuje na rynku
Według stanu na 30 czerwca na rynku pozabankowych usług finansowych pracowali:
- 548 zakładów finansowych (w maju było ich 555) 78 ubezpieczycieli majątkowych (było ich 83) 12 ubezpieczycieli na życie (liczba się nie zmieniła) jeden ubezpieczyciel o statusie specjalnym 116 lombardów (było ich 119) 120 spółdzielczych kas pożyczkowych (było 125 ), 1 leasingodawca (było ich 5, ale 4 w wyniku ponownego wydania licencji uzyskało status instytucji finansowej) 40 brokerów ubezpieczeniowych (liczba się nie zmieniła) 74 firmy windykacyjne (liczba się nie zmieniła) .
Dodatkowo na rynku rozpoznawalnych jest 18 grup bankowych (liczba się nie zmieniła) i 31 niebankowych grup finansowych (poprzednio było ich 27).
Jest ich 18. systemy płatnicze tworzone przez rezydentów na rynku płatniczym, z uwzględnieniem państwowych (liczba się nie zmieniła) i 15 międzynarodowych systemów płatniczych stworzonych przez nierezydentów (liczba się nie zmieniła).
Na rynku jednocześnie nie zmienił się rynek dostawców usług płatności finansowych: na rynku działa 20 instytucji płatniczych (liczba się nie zmieniła), 12 instytucji finansowych uprawnionych do świadczenia usług płatniczych (liczba się nie zmieniła), emitentem jest jeden bank pieniądza elektronicznego (liczba się nie zmieniła) i jednego operatora pocztowego (liczba się nie zmieniła).
K pozostałych podmiotów działających na rynku płatniczym to 44 agentów handlowych (z 42) i 36 operatorów technologicznych usług płatniczych (numer nie uległ zmianie).
- NBU