Inwestorzy złożyli pozew przeciwko Bitwise Asset Management, zarzucając jej oszustwo i wdrożenie metody „pump and dump” programu za pośrednictwem produktu Bitwise 10 Crypto Index Fund (BITW). Powodowie zażądali od firmy 2 milionów dolarów
Pozew złożyła firma Vandelay Industries, która reprezentuje rodzinę Mukamal. Powodowie zarzucają, że najwyżsi menedżerowie Bitwise – dyrektor generalny Hunter Horsley, prezes firmy Teddy Fusaro i dyrektor inwestycyjny Matt Hougan – zorganizowali program „pompuj i zrzuć” i wprowadzili inwestorów w błąd. Rodzina Mukamalów zarzuciła także Bitwise lekkomyślne i egoistyczne zarządzanie majątkiem, naruszanie podpisanych umów i zmianę struktur inwestycyjnych bez zgody inwestorów.
W skardze wskazano, że na początku 2018 roku rodzina Mukamalów zainwestowała ok. 1,3 miliona dolarów dla prywatnego funduszu indeksowego Bitwise HOLD 10 Private Index Fund. W 2020 roku Bitwise zaproponował przeniesienie funduszu z funduszu prywatnego do podmiotu publicznego działającego na rynkach pozagiełdowych (OTC). Jednocześnie opłaty za zarządzanie aktywami wzrosły o 25%.
Inwestor Theodore Mukamal wyjaśnił, że zmiany te zostały na nich wymuszone w okresie dekoniunktury rynkowej spowodowanej pandemią Covid-19, co znacznie ograniczyło ich możliwości. W pozwie wspomina się również o inwestycjach o łącznej wartości 4,85 mln dolarów w 2021 r. na nowych warunkach, które kierownictwo Bitwise również mogło błędnie przedstawić. Mukamal podkreślił, że w ciągu ostatnich trzech lat kurs flagowego produktu Bitwise 10 Crypto Index Fund (BITW) był o 35-65% niższy od wartości aktywów netto (NAV). W wyniku działań firmy inwestorzy ponieśli straty w wysokości ponad 2 milionów dolarów. Powodowie zażądali od Bitwise tej kwoty w ramach odszkodowania.
Przypomnijmy, że w 2022 roku Bitwise uruchomił fundusze giełdowe (ETF) na akcje spółek działających w obszarze Web3. Te fundusze ETF są dostępne zarówno dla dużych, jak i detalicznych inwestorów.
Источник: bits.media