Ukraina i Polska podpisały dwustronne porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Podpis uzyskano z Warszawy.
RBC-Ukraina informuje o tym w komunikacie do służby prasowej Kancelarii Prezydenta.
Obie strony Ukrainy podpisał prezydent Wołodymyr Zełenski, a z drugiej strony Polski – przez Premiera RP Donalda Tuska.
Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wykraczającego poza już podpisane dokumenty dwustronne niesie ze sobą możliwość przepełnienia rakiet i dronów z rozległego obszaru Ukrainy, wypuszczonych bezpośrednio z Polski.
W pierwszej kolejności utworzony zostanie „Legion Ukraiński”, który przygotuje na terenie Polski specjalny magazyn dla Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Do tego czasu do akcji mogą przyłączać się obywatele Ukrainy, którzy obecnie odwiedzają Polskę i inne kraje.
Pożądane jest także zablokowanie rozwoju produkcji przemysłowej w przemyśle obronnym, ekspansji, lokowania produkcji polskich przedsiębiorstw obronnych na Ukrainie oraz rozwoju dodatkowych zdolności silnej produkcji obronnej.
Polska będzie także rozszerzać swoją pomoc dla Ukrainy poprzez centrum logistyczne POLLOGHUB i współpracę z LitPolUkbrrig w celu wsparcia Ukraińskich Sił Zbrojnych.
Ponadto nacisk położony jest na pogłębianie wywiadu w sferze poza Newą, w tym wywiadu, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa morskiego i informacyjnego, a także ochrony infrastruktury krytycznej. Wokół bloków istnieje potrzeba ekonomicznej renowacji infrastruktury granicznej i rozwoju potencjału tranzytowego.
Sfery współpracy politycznej Ukrainy i Polski napędza integracja europejska ii, wprowadzenie ukraińskiej formuły światu, polityka sankcji, uwolnienie nadwyżek, rząd Ukrainy i przyciągnięcie agresora do momentu potwierdzenia.
Polska wyraźnie potwierdza swoje poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO.
Gwarancje bezpieczeństwa
Ukraina zawarła już 21 dwustronnych umów o bezpieczeństwie. Liczba partnerów gotowych wspierać różne agresje, oprócz Stanów Zjednoczonych, obejmuje Wielką Brytanię, Norwegię, Niemcy, Francję, Danię, Kanadę, Włochy, Holandię, Finlandię, Łotwę, Hiszpanię, Portugalię, Szwecję, Islandię i Polskę.
Na koniec Ukraina i Polska przeprowadziły ostatnią rundę negocjacji w celu zagwarantowania bezpieczeństwa.
Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą w dniu kanał RBC-Ukraina w Telegramie.