Na Ukrainie zatwierdzono Narodową Strategię Rozwoju Wiedzy Finansowej do 2030 roku. Pomoże to w zwiększeniu świadomości finansowej ludności Ukrainy. Poinformowała o tym służba prasowa NBU.
► Przeczytaj strona Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Należy zauważyć, że inicjatorem opracowania tego międzyresortowego dokumentu strategicznego jest Narodowy Bank Ukrainy.
Do międzyresortowej grupy roboczej ds. przygotowania Strategii kompetencji finansowych weszli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Funduszu Gwarancji Depozytowych Osób Indywidualnych, Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Transformacji Cyfrowej oraz Instytucji Państwowej „Biuro Przedsiębiorczości i Rozwoju Eksportu”.
„Konieczność podejmowania decyzji finansowych w warunkach niepewności i szybkich zmian, nowoczesne, złożone produkty finansowe, szybki postęp cyfryzacji rynku finansowego oraz wzrost liczby przypadków oszustw powodują konieczność połączenia wysiłków wielu stron na rzecz rozwoju świadomości finansowej ekosystem na Ukrainie.
Nie tylko zwiększy to poziom wiedzy finansowej, ale także pogłębi włączenie finansowe ludności Ukrainy. Systematyczna i dobrze skoordynowana praca pomoże wzmocnić stabilność finansową Ukraińców, zdobyć umiejętności skutecznego zarządzania finansami osobistymi, rodzinnymi i biznesowymi w każdych warunkach” – podkreślił szef NBU Andriej Pyszny.
To także zauważył, że wdrożenie Strategii znajomości finansów zapewni skalowanie działań w celu zwiększenia świadomości finansowej i dotarcia do różnych grup docelowych.
Jeżeli w poprzednich latach uwaga skupiała się na dzieciach i młodzieży – Ukraińcach o najniższym poziomie wiedzy finansowej, to przy wdrażaniu nowej międzyresortowej strategii umiejętności finansowych dodatkowy nacisk zostanie położony na pracę z przedsiębiorcami i dorosłym społeczeństwem, w szczególności z weteranami, osoby wewnętrznie przesiedlone i wiek osób starszych.
Pięć celów strategicznych
Jakość podstawowej edukacji finansowej
Aby to osiągnąć, planowane są działania mające na celu poprawę umiejętności finansowych przedszkolaków , uczniowie i studenci. Planuje się rozwój różnorodnych dostępnych zasobów szkoleniowych i modernizację programów szkoleniowych.
Ważnym zadaniem w ramach tego celu jest także rozwój społeczności nauczycieli – ekspertów w zakresie wiedzy finansowej, która w szczególności pomoże jakościowo rozpocząć nauczanie nowego obowiązkowego przedmiotu „Przedsiębiorczość i wiedza finansowa” od 2025 roku w klasie VIII a od 2026 r. w 9 klasie x klas we wszystkich szkołach na Ukrainie.
Odpowiedzialne życie finansowe
Pomoże to w poprawie wiedzy finansowej dorosłego społeczeństwa. Aby zrealizować to zadanie, realizując Strategię Edukacji Finansowej, stworzone zostaną zasoby edukacyjne służące rozwojowi kompetencji finansowych na różnych etapach życia, efektywnemu zarządzaniu finansami osobistymi w warunkach kryzysowych, zwiększaniu świadomości w zakresie gospodarki, produktów finansowych, praw i obowiązki konsumentów usług finansowych.
Przedsiębiorcy świadomi finansów
Wraz z przyjęciem Strategii kompetencji finansowych na Ukrainie po raz pierwszy wprowadzono zintegrowane podejście do zwiększania świadomości finansowej przedsiębiorców. Dlatego jednym z podstawowych zadań w ramach realizacji Celu 3 jest rozwój ram kompetencji finansowych przedsiębiorców na Ukrainie.
Planowane są także wydarzenia mające na celu podniesienie świadomości aspirujących przedsiębiorców i małych przedstawicielom biznesu o usługach finansowych i instrumentach rynku kapitałowego, których rozważne korzystanie przyczyni się do rozwoju biznesu.
Zaawansowana cyfrowa wiedza finansowa
Cel ten zajmuje szczególne miejsce w Strategii kompetencji finansowych, gdyż w warunkach wojny na pełną skalę Ukraińcy nabrali przekonania, że dostęp do cyfrowych usług finansowych i umiejętność ich efektywnego wykorzystania jest jednym z elementów bezpieczeństwa osobistego i stabilności finansowej .
W ramach realizacji Strategii Financial Literacy planowane jest opracowanie materiałów szkoleniowych oraz przeprowadzenie wydarzeń zwiększających świadomość w zakresie cyfrowych usług finansowych, bezpieczeństwa płatności i ochrony przed cyberprzestępczością. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na rozwój interaktywnych narzędzi cyfrowych służących doskonaleniu kompetencji finansowych.
Ekosystem sprzyjający rozwojowi umiejętności finansowych
Mówimy o rozwoju ekosystemu alfabetyzacji finansowej na Ukrainie, nawiązując współpracę zarówno wewnątrz kraju, jak i z przedstawicielami organizacji międzynarodowych i innych krajów.
Mapa drogowa Strategii kompetencji finansowych dla pierwszych czterech celów przewiduje monitorowanie poziomu świadomości finansowej obywateli różnych grup docelowych i przeprowadzenia badań.
Uzyskane wyniki będą podstawą do jakościowej aktualizacji dokumentu z uwzględnieniem aktualnych trendów i bieżących potrzeb. Aby Ukraińcy mogli samodzielnie identyfikować luki w wiedzy i umiejętnościach finansowych, opracowywane są specjalne narzędzia internetowe.
Kolejnym kompleksowym kierunkiem planu działania dotyczącym różnych celów strategicznych jest praca z motywacją i zmiana nastawienia społeczeństwo w kierunku rozwiązywania problemów finansowych, co przyczyni się do kształtowania ostrożnych zachowań finansowych.
- NBU