Kraje UE zastanawiają się, czy poprzeć dodatkowe cła na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach, ponieważ Pekin grozi odwetem na dużą skalę. O tym informuje Reuters.
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Niemcy, których producenci samochodów osiągnęli w zeszłym roku jedną trzecią swojej sprzedaży w Chinach, według źródła rządowego chcą wyeliminować cła, podczas gdy Francja jest jednym z największych zwolenników tej zmiany.
Ale większość krajów nadal rozważa zalety i wady eskalacji sporu handlowego.
UE wszczęła dochodzenie bez skargi branży, co stanowi pierwszą tego typu sprawę handlową tego typu.
W czwartek blok ma potwierdzić tymczasowe cła w wysokości do 37,6% na chińskie marki, takie jak BYD, Geely , SAIC oraz modele chińskiej Tesli, BMW i innych zachodnich producentów samochodów.
Członkowie UE również będą głosować w październiku, jeśli po zakończeniu dochodzenia Komisja zaproponuje wieloletnie cła. Decyzja zostanie zablokowana, jeśli „większość kwalifikowana”, czyli co najmniej 15 krajów reprezentujących 65% populacji UE, zagłosuje przeciw niej.
Francja, Włochy i Hiszpania, w których zamieszkuje 40% ludności UE, oświadczyły, że poprzeją dodatkowe cła na chińskie samochody elektryczne.
„Europa musi się bronić, jeśli nasze przedsiębiorstwa ucierpią i nie będą konkurować na równych zasadach podstawy” – stwierdziło hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki.
Jednak Czechy, Grecja, Irlandia i Polska nadal dyskutują na ten temat, podczas gdy Belgia ma rząd tymczasowy, a w Holandii powstał rząd dopiero w tym tygodniu.
Negatywny wpływ
Niemcy zauważyły potrzebę znalezienia rozwiązania w drodze negocjacji z Pekinem. Niemieccy producenci samochodów twierdzą, że cła to niewłaściwe podejście, którego negatywne konsekwencje przeważają nad wszelkimi korzyściami.
Zwiększenie kosztów pojazdów elektrycznych dla konsumentów podważa cel UE, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
Pekin mógłby wprowadzić dodatkowe cła na eksport z UE koniaku, wieprzowiny czy luksusowych samochodów.