SEC złożyła pozew przeciwko spółce dominującej przyjaznego kryptowalutom banku Silvergate w związku z rzekomym oszustwem na nieudanej giełdzie FTX. Strony ogłosiły, że osiągnęły ugodę.
1 lipca amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła skargę do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku. Organ regulacyjny oskarżył Silvergate Capital, jej byłego dyrektora generalnego Alana Lane’a i byłą dyrektor ds. ryzyka Kathleen Fraher o świadome naruszenie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i celowe oszukiwanie inwestorów.
Jak wynika ze skargi SEC, od listopada 2022 r. do stycznia 2023 r. podejrzani informowali klientów, że firma na bieżąco monitoruje sytuację finansową na giełdzie FTX i powiązanej z bankiem platformie płatniczej Silvergate Exchange Network, a także ze względów bezpieczeństwa monitoruje wszystkie transakcje klientów .fundusze i bezpieczeństwo.
„Zawsze, a zwłaszcza w czasach kryzysu, spółki publiczne i ich kadra kierownicza mają obowiązek szczerze rozmawiać z inwestorami. Zamiast mówić inwestorom o poważnych niedociągnięciach w swoich programach zapewnienia zgodności po upadku FTX, jednego z największych klientów Silvergate, zataili informacje o zawodności swoich programów powierniczych i nie wyśledzili transakcji swoich klientów o wartości ponad 1 biliona dolarów. W tym prawie 9 miliardów dolarów na podejrzane transfery pomiędzy FTX a powiązanymi organizacjami. Akcje Silvergate ostatecznie upadły, pozbawiając inwestorów wartości rynkowej wartej miliardy dolarów” – powiedział dyrektor dochodzeniowy SEC Gurbir Grewal.
W odwołaniu organu regulacyjnego do sądu zauważono, że Silvergate, nie przyznając się ani nie zaprzeczając zarzutom postawionym przez SEC, zgodził się na ostateczną decyzję zobowiązującą ją do zapłaty grzywny cywilnej w wysokości 50 mln dolarów Poparto także ugodę mającą na celu rozstrzygnięcie zarzutów. Lane i Freier zgodzili się na pięcioletni zakaz wykonywania zawodu i kary cywilne w wysokości odpowiednio 1 miliona dolarów i 250 000 dolarów.
W czerwcu 2023 r. w oficjalnym zawiadomieniu Zarządu Rezerwy Federalnej USA (FRS) Silvergate Capital Corporation i Silvergate Bank zgodziły się na dobrowolną samolikwidację, biorąc pod uwagę wszystkie wymagania regulatora i USA Agencja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC).< br>
Источник: bits.media