Dyrektor ds. strategii i polityki w Unii Europejskiej amerykańskiej firmy Circle oraz główny dyrektor strategiczny powiedział że w związku z wejściem w życie unijnych przepisów dotyczących aktywów kryptograficznych (MiCA), nadchodzący rok „będzie przełomowy” dla stablecoinów.
Patrick Hansen i Dante Disparte argumentują, że przyszłościowo myślący członkowie branży kryptograficznej, którzy początkowo odrzucili prace europejskich legislatorów nad reformą rynku aktywów cyfrowych MiCA jako „populizm i teatr regulacyjny”, spędzili lata przygotowując się do zmian legislacyjnych. Przedstawiciele Circle twierdzą, że MiCA stanowi wyjątkową okazję do stworzenia własnego, regulowanego europejskiego rynku kryptowalut. Nawet pomimo ograniczeń przewidzianych prawem i nadmiernego protekcjonizmu regulacyjnego. Organizacje, które nie pokonają wszystkich przeszkód w możliwie najkrótszym czasie, prawdopodobnie przestaną działać lub stracą znaczący udział w rynku UE.
„Oferta Stablecoin, zarówno lokalna, jak i globalna, albo będzie zgodna z MiCA, albo zniknie z rynku UE w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W ciągu roku unijny rynek kryptowalut przekształca się w rynek o zerowej tolerancji dla słabo regulowanych aktywów cyfrowych. Świadczą o tym ostatnie wypowiedzi Binance, Bitstamp, Kraken, OKX i innych giełd. Albo wycofują z obrotu monety stablecoin, albo stopniowo usuwają z obiegu tokeny niezgodne z wymogami” – twierdzą eksperci.
Menedżerowie najwyższego szczebla Circle spodziewają się, że w stosunkowo niedalekiej przyszłości prace europejskich legislatorów nad reżimem regulacji rynku aktywów cyfrowych będą kontynuowane, a nowa odsłona ustawy MiCA 2.0 będzie miała wpływ obrót tokenami niewymiennymi (NFT) i finansami zdecentralizowanymi (DeFi).
Circle, emitent monet stabilnych USDC i EURC, otrzymał licencję od instytucji pieniądza elektronicznego (EMI) na obsługę monet stabilnych zgodnie z MiCA. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, Circle jako pierwszy otrzymał takie pozwolenie w Europie.
Источник: bits.media