Prowokatorzy przygotowywali zamieszki w stolicy i planowali zajęcie gmachu Rady Najwyższej.
Służba bezpieczeństwa zdemaskowała grupę publicznych „aktywistów”, którzy 30 czerwca br. przygotowywali w Kijowie serię prowokacji.
Jak podaje służba bezpieczeństwa, na czele grupy stał współzałożyciel organizacja publiczna znana od 2015 roku z działań antyukraińskich.
Zaznacza się, że pod pozorem zorganizowania tzw. „wecze” napastnicy planowali ogłosić „odsunięcie od władzy” obecne wojskowo-polityczne kierownictwo Ukrainy.Następnie liczyli na przejęcie budynku Rady Najwyższej Ukrainy i zablokowanie jej prac.
Aby zebrać ludzi, organizatorzy musieli zorganizować rzekomo pokojowe spotkanie w centrum stolicy. Jednak większość uczestników wydarzenia chciała to wykorzystać „w ciemno” – nie ujawniając swoich prawdziwych intencji dotyczących prowokacji.
Napastnicy planowali rozpowszechnić informacje o „niepokojach” w Kijowie za pośrednictwem mediów krajowych i zagranicznych zasoby informacji. Mieli w ten sposób nadzieję na osłabienie sytuacji społeczno-politycznej w naszym państwie, co grałoby na korzyść Federacji Rosyjskiej.
Do realizacji swojego planu główny organizator zaangażował kilku wspólników – przedstawicieli organizacji społecznych z Kijowa, Dniepru i innych regionów. Dla zachowania tajemnicy porozumiewali się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów, a jeśli się spotykali, to w małych, trzyosobowych grupach.
Zatrzymany „działacz”;
Służba bezpieczeństwa z wyprzedzeniem zdemaskowała nielegalne zamiary oskarżonych, udokumentowała ich działalność dywersyjną i zatrzymała organizatorów.
Podczas przeszukań w mieszkaniach prowokatorów znaleziono broń i amunicję a także telefony komórkowe i sprzęt komputerowy. i szkice notatek na gorącym uczynku.
Zatrzymano „działacza”
Zatrzymany „działacz”
Teraz śledczy Służby Bezpieczeństwa poinformowali zatrzymanych o podejrzeniach dotyczących CC. 1, 2, 3 łyżki. 109 Kodeksu karnego Ukrainy (działania i wezwania do działania mające na celu brutalną zmianę lub obalenie porządku konstytucyjnego albo przejęcie władzy państwowej).
Zatrzymany został wybrany jako środek zapobiegawczy – areszt. Dochodzenie ma na celu ustalenie wszystkich okoliczności przestępstwa i wymierzenie sprawcom wymiaru sprawiedliwości. Sprawcom grozi do 10 lat więzienia z konfiskatą mienia.