Niedawna analiza wykazała, że osoby zamożne są genetycznie bardziej podatne na raka w porównaniu z osobami mniej zamożnymi.
< p>Informację tę podał „New York Post”, podaje URA-Inform.
W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Helsińskim w Finlandii zbadano związek między statusem społeczno-ekonomicznym (SES) a różnymi dolegliwościami.
Wyniki wykazały, że osoby z wysokim SES mają również zwiększone ryzyko genetyczne zachorowania na raka piersi i prostaty i inne rodzaje nowotworów. Z kolei osoby o niskich dochodach są genetycznie bardziej podatne na cukrzycę, zapalenie stawów, depresję, alkoholizm i raka płuc – twierdzą eksperci.
Fiona Hagenbeck, kierownik badania w Fińskim Instytucie Medycyny Molekularnej (FIMM), zauważyła, że wstępne dane mogą prowadzić do włączenia punktacji ryzyka wielogenowego, wykorzystywanej do oceny ryzyka genetycznego chorób, do protokołów badań lekarskich.
„Uświadomienie sobie, że wpływ wskaźników wielogenowych na prawdopodobieństwo choroby zależy od kontekstu, może pomóc w opracowaniu dokładniejszych badań przesiewowych. Na przykład w przyszłości badania przesiewowe w kierunku raka piersi można by dostosować tak, aby kobiety z wysokim ryzykiem genetycznym i wysokim poziomem wykształcenia otrzymywały je wcześniej lub częściej niż kobiety z niższym ryzykiem genetycznym lub niskim poziomem wykształcenia. powiedziała.
W celu przeprowadzenia badania zespół zebrał dane dotyczące genomiki, SES i stanu zdrowia około 280 000 Finów w wieku od 35 do 80 lat. Poprzednie badania podobno wykazały pewne różnice w ryzyku podobne do tych, które odkryli naukowcy.
Jednak to badanie jest pierwszym, w którym ustalono powiązanie między 19 poważnymi chorobami powszechnymi w krajach o wysokich dochodach.
Większość modeli przewidywania ryzyka klinicznego uwzględnia podstawowe informacje demograficzne, takie jak płeć i wiek, stwierdził Hagenbeck, uznając, że częstość występowania u mężczyzn i kobiet jest różna i zależy od wieku.
„Świadomość znaczenie tego kontekstu przy włączaniu informacji genetycznej do protokołów medycznych stanowi znaczący krok naprzód. Możemy teraz wykazać, że genetyczne przewidywanie ryzyka choroby zależy również od statusu społeczno-ekonomicznego jednostki. Zatem chociaż nasza informacja genetyczna pozostaje taka sama przez całe życie, wpływ genetyki na ryzyko chorób zmienia się wraz z wiekiem i zmieniającymi się okolicznościami życiowymi” – mówi. – podsumował specjalista.
Przypomnijmy, o której porze dnia najlepiej jeść owoce: tak radzili lekarze.